Haberler

Bursa'da Dershaneciler Kapatılmaya Karşı

Bursa'da, dershanelerin dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında yapılan toplantıda konuşan dershane sahipleri, kurumlarının kapatılmasına izin vermeyeceklerini, gerekirse hukuksal yollara başvuracaklarını söyledi.

Bursa'da, dershanelerin dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında yapılan toplantıda konuşan dershane sahipleri, kurumlarının kapatılmasına izin vermeyeceklerini, gerekirse hukuksal yollara başvuracaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dershaneleri kapatacağız" sözlerinin ardından başlayan özel dershanelerin dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonunda Bursa, Balıkesir, Yalova, Bilecik ve Sakarya illerinden gelen yaklaşık 200 dershane temsilcisi ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine görüşlerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, Özel Eğitim Genel Müdürü Mehmet Küçük'ün katıldığı toplantıda siyah kurdele takan dershane yetkilileri dönüşüme tepki gösterdi. Çalışmaların nasıl yapıldığını anlamadıklarını söyleyen dershane yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuşla ilgili yeterli çalışmayı yapmadığını kaydetti. Dershane sahipleri dışında hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin mağdur olacağını vurgulayan Modern Bursa Dershanesi Yetkilisi İsmail Özgür, ulusal bir gazetede çıkan 'Gülen'i bitirme çalışmaları 2004 yılında MGK'da alındı' başlıklı manşetini göstererek, "Kurunun yanında yaşta mı yakılıyor?" diye sordu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, siyasetin toplantıya karıştırılmamasını istedi. Toplantının sonunda dershane yetkililerine özel okulların dönüştürülmesi hakkında neler düşündüklerinin sorulduğu anket dağıtılırken tepkilerin ardından 2.5 saat süren toplantıyı bitiren Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, toplantının verimli geçtiğini, eleştirileri bakanlığa ileteceklerini söyledi.

HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ

Bursa Dershaneler Platformu adına çıkışta basın açıklaması yapan Platform Başkanı İnanç Düzgün, dershanelerin mevcut eğitim sistemi içinde kalmasını istediklerini vurguladı.

Konunun mağduriyete ve hukuksal sorunlara yol açmayacak şekilde sonuçlandırılması gerektiğini kaydeden Düzgün, "Biz dönüşmek ya da özel okul olmak istemiyoruz. Bakanlık bizi buna zorladığında hukuksal yollara başvuracağız. Toplantıda yetkililere bu uygulamanın nasıl yapılacağını sorduk. Bursa'da 500'e yakın kaçak kurs varken kayıt altındaki ve kanuna göre suç teşkil etmeyen kurumlarla neden uğraşılıyor? Bursa'da dershanelerde 3 bine yakın çalışan bulunuyor. Bu personelin okullarda istihdam edileceği söyleniyor. Bu nasıl olacak merak ediyoruz. Dershanelerde çalışan personelin maaşlarına güvenerek yaptıkları borçları ne olacak? Bize önerilen vaatlerin netleştirilerek ocak ayına kadar yazılı iletilmesini istiyoruz. Bu belirsizlik ve tartışma nedeniyle öğrenciler özel ders bürolarına yöneliyor. Bakanlığın çözümü var mı? Dershanelerin bina, banka, SGK borçları konusunda ne yapılacak? Öğrenci ve velilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek? Dershaneye giden öğrencilerin çoğu dar gelirli ve orta gelirli ailelerin çocukları özel okullara gitmesi mümkün değil. Böyle bir konunun bir günde tartışılması doğru değil. Bu toplantılar bir ikna toplantıları, 'Onları dinledik' demek için yapılan toplantılar. Dershanelerin acele kapatılması en çok çocuklarımızı olumsuz etkileyecek" dedi.

'BİZİ NİYE OYALIYORLAR?'

Toplantı sırasında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından, "Ocak ayından dershanelere öğrenci kaydı yaptırmayacağız. İzin vermeyeceğiz" açıklaması yapıldığını hatırlatan Düzgün, "Ortada bu kadar peşin hüküm varken bu kadar kandırmaca niye? Bizi niye oyalıyorlar?" diye sordu. AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın, "Dershaneler KCK yuvası oldu" sözlerini de kınadıklarını belirten Düzgün, gerekli hukuksal sürecide başlatacaklarını vurguladı.

GÜVENDER adına konuşan Süleyman Gümüşsoy, Milletvekili Atalay'ın yaptığı konuşmanın kendilerini rencide ettiğini dile getirerek, İdris Bal'a verilen cezanın Atalay'a da verilip verilmeyeceğini sordu. - Bursa

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Zübeyir Yılmaz Orhan Atalay Politika Güncel Haberler

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title