Haberler

İsrail'in çağrısı üzerine BMGK olağanüstü toplandı! Guterres'ten itidal çağrısı

Güncelleme:

Orta Doğu'da yaşanan son gelişmeler üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'in çağrısıyla acil olarak toplandı. BMGK'de yaptığı konuşmada BM Genel Sekreteri Guterres, Orta Doğu'da artan gerginliğin dünya için tehlikeli olduğuna dikkat çekerek "Şu anda itidal ve tansiyonu düşürme zamanı. Orta Doğu'da birçok cephede askeri karşılaşmalara neden olabilecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Ne bölge ne de dünya yeni savaşları kaldırabilir" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) yaptığı konuşmada Orta Doğu'da gerginliğin daha da artmaması için İran ile İsrail'e azami itidal çağrısı yaptı.

BMGK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

İran'ın İsrail'e gerçekleştirdiği İHA ve füze saldırısı sonrası İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini acilen toplaması hususunda BMGK Dönem Başkanı'na bir mektup gönderdiğini bildirmişti. Bunun üzerine BMGK, İsrail'in çağrısı üzerine acil olarak toplandı.

BM Genel Sekreteri Orta Doğu'da İran ve İsrail'e itidal çağrısı yaptı

GUTERRES: ŞU ANDA İTİDAL VE TANSİYONU DÜŞÜRME ZAMANI

BM Genel Sekreteri Guterres, BMGK'de yaptığı konuşmada, Orta Doğu'da artan gerginliğin bölge ve dünya için tehlikeli olduğuna dikkati çekti.

"Şu anda itidal ve tansiyonu düşürme zamanı." ifadesini kullanan Guterres, İran'ın hava saldırılarıyla bölgede tansiyonu daha da artırmasını kınadığını kaydetti. Guterres taraflara yaptığı itidal çağrısını hatırlattı.

BM Genel Sekreteri Orta Doğu'da İran ve İsrail'e itidal çağrısı yaptıBM Genel Sekreteri Antonio Guterres

"ORTA DOĞU'DA BİRÇOK CEPHEDE ÇATIŞMALARA NEDEN OLABİLECEK HER TÜRLÜ ADIMDAN UZAK DURULMALI"

İsrail'in İran'ın Şam'daki diplomatik misyonuna düzenlediği saldırıyı da o gün kınadığını anımsatan Guterres, "Orta Doğu'da birçok cephede askeri karşılaşmalara neden olabilecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

GAZZE'DE ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Öte yandan Guterres, Gazze'deki insani krizin büyüdüğünü ve bölgede acil bir ateşkesin gerekliliğini vurgulayarak hem rehinelerin serbest bırakılması hem de bölgeye insani yardımların ulaştırılması için herkesin üzerine sorumluluk düştüğüne işaret etti.

Guterres, konuşmasının sonunda, "Ne bölge ne de dünya yeni savaşları kaldırabilir." ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri Orta Doğu'da İran ve İsrail'e itidal çağrısı yaptı

NE OLDU?

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran dün İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Antonio Guterres Orta Doğu İsrail Gazze İran İsrail Orta Doğu Uluslararası İlişkiler Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

500

Yorumlar (16)

Export 86:

Son toplanışları olur inşaallah

59
2
yanıtYanıtla
semson 12:

bunlardan bir cacık cikmaz

50
4
yanıtYanıtla
İsa Arabacı:

Top lan mış lar top lar

36
3
yanıtYanıtla
İsa Arabacı:

Sizi orada gerçek gündem için toplayacağımız günler gelecektir yarın değil ama çok uzakta değil

29
3
yanıtYanıtla
İsa Arabacı:

Bu kadar insan kılıklı (burayı okuyana bırakıyorum) başka yerde bir arada bulamazsın

17
2
yanıtYanıtla
necmettin durmaz:

sanki takan var kokuşmuş BM'yi

13
0
yanıtYanıtla
Ayhan Yavuz:

var ki bir durum yapınız açık oturum

9
0
yanıtYanıtla
engin:

Neye yaramıştı gazze'de işte o kadar işe yarar bir kurum.

6
0
yanıtYanıtla
Osman Öner:

Yeterince İsrail'i şımarttığınız yetmedi mi, katil devlet terör devleti ilan edilsin

4
0
yanıtYanıtla
Yorumcu Davut :

sene olmuş 2024. şu çağda israil soykırımız kralını yapıyor sesi çıkmayan avrupa devletleri, maşallah aslan kesildiler.

2
0
yanıtYanıtla
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title