Haberi Paylaş

Ege'deki gerginliğe BM de katıldı! Türkiye ve Yunanistan'a bir çağrıları var

Güncel Haberler

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik karşılıklı açıklamalarla her geçen gün daha da yükselirken, iki tarafla ilgili bir yorum da Birleşmiş Milletler'den yorum geldi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ege Adaları sorununun barışçıl yöntemle çözülmesi gerektiğini belirterek, "Yunanistan ve Türkiye'yi tansiyonu düşürmek için ikili diyaloğu sürdürmeye teşvik ediyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler, Yunanistan ve Türkiye'ye "Ege Adaları" sorununun barışçıl yollardan çözülmesi için diyaloğun devam etmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, uluslararası anlaşmalara rağmen Yunanistan'ın Ege'deki bazı adalara askeri yığınak yaptığı yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina'dan hem de Ankara'dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek eylem ve ifadelerden kaçınılması önemli. Genel Sekreter bu bağlamda tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünü yineliyor ve Yunanistan ve Türkiye'yi tansiyonu düşürmek için ikili diyaloğu sürdürmeye teşvik ediyor."

Dujarric, BM'nin sorunun yasal boyutuna ilişkin ise üye devletlerin egemenlik hakları ve deniz alanları üzerindeki yargı yetkisine ilişkin konularda bir pozisyon almadığını ve yorum yapmadıklarını sözlerine ekledi.

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı araç sevk ettiği anlar ortaya çıktı. Çıkarma gemilerinin Midilli ve Sisam'a özellikle ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk etmesi dikkati çekti.Yunanistan'ın Adalar'a ABD'den sevk edilen askeri araçları yığmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan dengimiz değil, hesabını verecekler" dedi.

Kaynak: AA / Betül Yürük - Güncel

Birleşmiş Milletler Yunanistan Türkiye Ege Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Ali KARA :

Yunan; Lozan ve Paris antlaşmasını ihlal etmiş yok saymış, dibimize gelip bütün silahları bize doğrultmuş, ABD, AB, İsrail yunan'ın yanındayız demiş, BM bize de sükunet çağrısı yapıyor. bunlar salağa mı yatıyor bizi mi ahmak sanıyorlar.

Ercan Sevinc:

Bu kurumdan ayrılmamız gerek ayrıca Müslüman ülkeleride çıkmaya teşvik etmek gerek amerika nin emrinde bi kurum yapmacık sözler 70 yılda hangi sorunu çözmüş dünya da

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title