Haberler

BM'de Uluslararası Kız Çocukları Günü Kutlandı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçen yıl onaylanan 11 Ekim Uluslararası Kız Çocukları Günü, ilk kez kutlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçen yıl onaylanan 11 Ekim Uluslararası Kız Çocukları Günü, ilk kez kutlandı.

Güney Afrika Angilikan Başpsikoposu Desmond Tutu, BM'de yaptığı konuşmada, dünya üzerinde 18 yaşın altında evlenmeye maruz bırakılan kız çocukları olduğuna dikkati çekerek, 2030 yılına kadar çocuk evliliklerin bitmesi için kampanya başlatacaklarını söyledi.

Tutu, aynı zamanda, kız çocuklarının yoksuluk, cehalet ve koca zulmünden bir nebze olsun kurtarmayı amaçlayan kampanyanın hedefini genel olarak,

"Yüzyıllardır kadınlar ile kız çocukları üzerine uygulanan ayrımcılığın tanınmasını amaçlıyoruz" diye tanımladı.

Öte yandan, BM Nüfus Fonu verilerine göre, dünyada her gün 18 yaşın altındaki 37 bin kız çocuğu evlendiriliyor. Bu eğilimin önüne geçilmezse söz konusu rakamın 2020 yılında 14,2 milyona, 2030 yılında ise 15,1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Söz konusu problemin dünya üzerinde en sık görüldüğü bölgelerin Güney Asya ve Sahra altı Afrika ülkeleri olduğu bildirildi.

- Türkiye'deki durum-

BM Nüfus Fonu'nca daha önce açıklanan verilere göre, Türkiye 18 yaş altı evlenme oranında Avrupa'nın ikinci sorunlu ülkesi. Kız çocuklarının 18 yaş altı evlenme oranı 17 olan Gürcistan'ı yüzde 14 ile Türkiye izliyor.

UNICEF verileri de kalkınmakta olan ülkelerde kız çocuklarının üçte birinin 18 yaşına gelmeden evlendirildiğini, yüzde 10'luk bir kesimin evlendirilme yaşının ise 15'in altında olduğunu ortaya koyuyor.

BM'nin internet sayfasında da çocuk yaşta evliliklerin engellenmesinin kız çocuklarının hakkını koruyacağı, "şiddet, erken hamilelik, HIV virüsü enfeksiyonu ve anneliğe dayalı ölüm ve sakatlıklar" gibi konulardaki riskin azaltacağı bilgisine yer verildi.

Muhabir: Mücahit Oktay

Yayıncı: Tarkan Demir - NEW YORK

Kaynak: AA / Güncel

Birleşmiş Milletler Desmond Tutu Güney Afrika Türkiye Politika Güncel Haberler

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title