Haberler

ABD Başkanı Biden'dan Ukrayna'daki referandumlar hakkında ilk yorum: Tamamen düzmece

Güncelleme:

ABD Başkanı Joe Biden, Rusların etkisiyle Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlar hakkında ilk kez değerlendirmelerde bulundu. Biden, referandumların tamamen düzmece olduğunu belirterek, "ABD hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir" dedi.

Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçı bölgeler Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da gerçekleştirilen ve bu bölgelerin Rusya'ya katılıp katılmamasının oylandığı referandumlardan 'Evet' kararı çıktığı açıklanmıştı. Biden, katıldığı ABD-Pasifik Adası Ülkeleri Zirvesi kapsamındaki konuşmasında, Ukrayna'da düzenlenen referandumlara ilişkin ilk kez açıklamalarda bulundu.

"RUSYA'NIN İDDİALARINI HİÇBİR ZAMAN KABUL ETMEYECEĞİZ"

Ülkelerin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Biden, Rusya- Ukrayna savaşında da her zaman Ukrayna'nın yanında olacaklarını belirtti. Biden, "ABD hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir. Bu sözde referandum tamamen düzmecedir. Referandumun sonuçları, Moskova'da tasarlanmıştır. Ukrayna halkının gerçek iradesini, her gün ülkelerinin bağımsızlığı için canlarını feda etmelerine bakarak görebiliriz." dedi.

BÖLGEDE NELER YAŞANMIŞTI?

Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'ya katılmak için düzenlediği referandumlar Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum düzenlenmişti. Bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre, referandumlardan "Rusya'ya bağlanma" kararı çıkmıştı.

KREMLİN'DE TÖREN DÜZENLENECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, cuma günü yeni bölgelerin Rusya'ya katılmasına ilişkin Kremlin'de imza töreni düzenleneceğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de kapsamlı bir konuşma yapacağını açıklamıştı. Referandumun düzenlenmesine Avrupa Birliğinin (AB) tepkisi sert olmuş, Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketi teklif edilmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Ukrayna Donetsk Rusya Haberler

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

İstanbul'da baba dehşeti! Tartıştığı eşi ve çocuklarını bıçakladı

İstanbul'da baba dehşeti! Tartıştığı eşi ve çocuklarını bıçakladı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

500

Yorumlar (2)

seyfullah aydın:

düzmece müzmece adam tezgahı kurup işini uydurmuş birileri? gibi atı alıp üsküdarı geçmiş sen istidiğin kadar hopla zıpla dur

0
0
yanıtYanıtla
Ismail Alkan:

Katil abd, yıllardır Suriye'de terör devleti kuracaz diye dünyanın silahını taşıdınız. Terörist fetöşü besliyorsun. İçimizde ayfon telefon kullanan ve dolar yatırımı yapan haindir.

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title