Haberi Paylaş

Beyazay İstişare Toplantısı Adana'da Yapıldı

Güncel Haberler

Beyazay İstişare Toplantısı Adana'da Yapıldı

Türkiye Beyazay Derneği Doğu Akdeniz ve Orta Anadolu Bölgeleri Şube Başkanları toplantısı Adana’da gerçekleşti.

Türkiye Beyazay Derneği Doğu Akdeniz ve Orta Anadolu Bölgeleri Şube Başkanları toplantısı Adana'da gerçekleşti.

DSİ Sosyal Tesislerinde yapılan toplantının kahvaltılı açılış oturumuna Genel Başkan Lokman Ayva, bölge ve şube başkanları, belediye başkanları, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri, STK başkan ve temsilcileri katıldı.

Açılış oturumunda söz alan katılımcılar, Beyazay'ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini, yapılan çalışmaları takdir ettiklerini ve engelleri aşmak için kendilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler.

Toplantının öğleden sonraki oturumunda konuşan Doğu Akdeniz Bölge Başkanı Kasım Pamuk, "Engelli kardeşlerimizin sıkıntılarını paylaşmak ve engelleri birlikte aşmak büyük bir şereftir. Bizler bu meseleye "İnsan insanın kurdudur", "Altta kalanın canı çıksın", "Güçlü zayıfı ezer" gibi sorunlu ve hastalıklı bir nazarla değil, ilahi mesajda yerini bulan insanoğlu "Ehsen-i Takvim" (En güzel şekilde yaratılmış) ve "Eşref-i Mahlukat" (Yaratılmışların en şereflisidir) yaklaşımı ile bakıyoruz" dedi.

Genel Başkan Lokman Ayva da yaptığı konuşmada, Beyazay'ın yurt içinde 84, yurt dışında ise 9 şubesi bulunduğunu belirterek, "Önemli mesafeler aldık. Ancak engeller sayılı ve stabil değildir. Hayat şartları ve ihtiyaçların değişmesi ile birlikte engeller de değişmektedir. Bu nedenle çeşitlenen ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli çeşitlenen engellerle karşı karşıyayız. Sürekli ve daha fazla çalışarak her yeni engeli hep birlikte aşacağız" ifadelerini kullandı.

Genel Koordinasyon Kurulu Üyesi Esra Ceceli, Beyazay'ın çok önemli hizmetlere vesile olduğunu söyleyerek, "Cumhurbaşkanımızın İstanbul Belediye Başkanlığı ile birlikte engellilerin sorunları ile ilgili önemli hizmetler yapıldı. Beyazay'ın temelleri de o günlere dayanıyor. Gelinen aşamayı küçümsememek lazım. Ancak veri tabanı oluşturarak daha kurumsal çalışmaya ihtiyaç var" şeklinde konuştu.

Toplantıyı organize eden Adana Şube Başkanı Ahmet Aktürk, yaptığı konuşmada, "En büyük engel eğitimsizliktir. Kendini engelsiz zannedenlerin oluşturduğu zihniyet engeli ancak eğitimle aşılabilir. İmkanları bol olan insanların imkanları kısıtlı olan insanlarla paylaşmaları gerekmektedir. İnancımız ve tarihten aldığımız insanlık mirasımız da bize bunu emrediyor" dedi.

Toplantıya katılan şube başkanları söz alarak teşkilatlanma ve yürüttükleri projeler hakkında sunumlar yaptılar. Yapılan sunumlarda şube başkanları gerçekleştirdikleri projelerden kazandıkları tecrübelerini paylaştılar.

İstişare toplantısı oturumundan sonra Görme Engelli Sanatçı Sergi açılışı, şehir turu ve akşam yemeği ile kapanış yapıldı. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Beyazay Derneği Doğu Akdeniz Lokman Ayva Politika Güncel Haberler

title