Haberler

Bartınlı manav ıspanağa alternatif ektiği çilekten yıllık 50 ton ürün alıyor

Güncelleme:

Bartın'da Genç Çifti Projesi'nden destek alarak, ıspanak ektiği 10 dönümlük arazide alternatif olarak çilek yetiştiren İlyas Kocael, yüksek verim elde etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Bartın'da Genç Çifti Projesi'nden destek alarak, ıspanak ektiği 10 dönümlük arazide alternatif olarak çilek yetiştiren İlyas Kocael, yüksek verim elde etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kozcağız beldesinde 23 yıldır manavlık yapan ve geçmiş yıllarda tarlasında çeşitli sebzeler yetiştiren 44 yaşındaki Kocael, kavun, karpuz, çilek gibi ürünleri kendi arazisinde üretebilmek için araştırma yaptı.

Genç Çiftçi Projesi'nden 4 yıl önce aldığı destekle, ıspanak yetiştirdiği 10 dönümlük tarlasının bir bölümüne deneme amaçlı çilek eken Kocael, buradan verimli ürün aldı.

Çilek üretimini Akdeniz illerindeki gibi 12 aya yaymak isteyen Kocael, Antalya ve Mersin'e giderek yaptığı araştırmalar sonucu malçlı sistemle üretim alanını 10 dönüme çıkardı.

Arazisinde 5 dönümü serada olmak üzere yıllık yaklaşık 50 ton çilek yetiştiren Kocael, çiftçilere örnek oluyor.

"Rabbim emeklerimizin karşılığını veriyor"

İlyas Kocael, AA muhabirine, uzun yıllar manavlık yaptığı beldede, pırasa, ıspanak gibi sebzeler yetiştirdiğini ancak bir süre sonra alternatif ürün arayışına girdiğini söyledi.

Tezgahındaki ürünleri il dışından getirerek satmak yerine kendi arazilerini değerlendirme düşüncesinde olduğunu ve bu amaçla Genç Çifti Projesi'nden destek alarak çilek yetiştirmeye karar verdiğini anlatan Kocael, "Akdeniz ve Ege bölge illerine gidip araştırmalar yaptım. Genç Çifti Projesi'nden aldığım destekle 10 dönüm arazime malçlama sistemi oluşturdum. Sulamada tasarruf, iş gücü kullanımını azaltma, mantar enfeksiyonlarını önleme, temiz ve bol ürün elde etme gibi faydalar sağlayan malçlama sistemiyle çilek yetiştirmeye başladım. Çilekleri, haftanın her günü sabahın ilk ışıklarıyla toplayıp, tazeliği ve görüntüsü bozulmadan pazar yerine satışa götürüyoruz." diye konuştu.

Kocael, 10 dönüm araziden bu yıl 50 ton ürün almayı beklediklerini dile getirerek, "Bu da bizim için 800-900 bin lira gibi bir kazanca denk geliyor. Benim için ekonomik kazançtan daha önemli olan şey; ürünleri kaliteli bir şekilde kendi topraklarımda yetiştirebilmeyi görebilmekti. Bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Buraya yaklaşık 250 bin lira yatırım yaptım. Rabbim emeklerimizin karşılığını veriyor." ifadelerini kullandı.

"Tezgahıma kendi arazilerimizde yetiştirdiğimiz ürünleri koyuyorum"

Geçmiş yıllarda Adana, Bursa, Samsun gibi illerden getirerek tezgahında sattığı kavun ve karpuz gibi meyveleri de bahçesinde yetiştirmeye başladığını aktaran Kocael, şöyle devam etti:

"Artık tezgahıma il dışından gelen ürünleri değil, tamamen kendi arazilerimizde yetiştirdiğimiz ürünleri koyuyorum. Bu gerçekten bir heves, bir merak. Benim zaten bir gelirim var ama bunun dışında yapabileceklerimi de görmek istedim. Toplam 50 dönüm arazimde yaptıklarımla bunu başardığımı da görüyorum. Yine kapya biber, ıspanak, pırasa, domates gibi sebze üretimiyle 12 ay boyunca tezgahımı boş bırakmıyor ve geçimimi idame ettiriyorum."

Kocael, 10 kişiye istihdam sağladığını belirterek, "Bölgemizde ne yetişebiliyorsa hepsini yapmak istiyorum, yeter ki yerim olsun." dedi.

Özellikle bağı, bahçesi, tarlası olan gençlerin büyükşehirlere göç etmemesini tavsiye eden Kocael, köylerindeki yerlerinde üretim yaparak daha rahat şartlarda geçimlerini sağlayabileceklerini kaydetti.

Kaynak: AA / Güncel

Kozcağız Akdeniz Bartın Haberler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title