Haberler

Bakan Bilgin, Çıldır Havaalanı'nı İnceledi

Abone Ol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Aydın’da meslek kuruluşları ve halkın sivil havacılığa açılmasını talep ettiği Çıldır Havaalanı’nda inceleme yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Aydın'da meslek kuruluşları ve halkın sivil havacılığa açılmasını talep ettiği Çıldır Havaalanı'nda inceleme yaptı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Aydın Ticaret Odası (AYTO) öncülüğünde Aydınlıların ve meslek odalarını sivil havacılığa açılması talep edilen ve halen Türk Hava Yolları tarafından uçuş okulu olarak kullanılan Çıldır Havalimanı'nda inceleme yaptı. Özel uçakla Aydın'a gelen Bakan Bilgin'i Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem, Abdurrahman Öz ve Mustafa Savaş, AYTO Meclis Başkanı Sefa Yüksel, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ve meslek kuruluşu temsilcileri karşıladı.

Çıldır Havalimanı'nda bir süre inceleme yapan Bakan Bilgin, yetkililerden mevcut durum ve yapılan çalışmalarla ilgili teknik bilgi aldı. Aydınlıların havaalanı ısrarını anlatan Vali Ayyıldız, Bakan Bilgin'e Çıldır Havaalanı, Aydın- Denizli otoyolu, çevre yolu, hızlı tren ve Güllük Limanı demiryolu bağlantısı konusundaki talepleri iletti.

Aydın'da Çıldır Havalimanı'nı kazandırmayı arzu ettiklerini ifade eden Bakan Bilgin, "Ancak konunun teknik ve fiziki boyutları var. Maliyetler, kamulaştırma ve bölgesel bazı engeller konusunda çalışma yapılması gerekiyor. Maliyet ve fizibilite konusunda arkadaşlar süratle çalışıyor. Ümit ediyorum en kısa sürede bir sonuca bağlanacaktır. Havaalanının mevcut fiziki yapısı sivil havacılık için kullanıma müsait değil. Mevcut yapının da yenilenmesi lazım. Bu anlamda detaylı bir çalışmaya ihtiyacımız var. En kısa sürede bu çalışmaları yapıp, tekrar buraya gelerek değerlendirme yapacağız" dedi.

İZMİR OTOYOLLA ANTALYA'YA BAĞLANIYOR

Bakan Bilgin, Vali Erol Ayyıldız'ın Aydın-Denizli otoyolunun tamamlanması halinde yaz aylarında yaşanan trafik yoğunluğunun rahatlayacağını ifade etmesi üzerine; "Aydın-İzmir otoyolunun Nazilli'ye bağlanmasıyla ilgili bir süreç var. Çalışmalarımız son derece hızlı ilerliyor ve Haziran ayında açmayı planlıyoruz. Aydın-Denizli Otoyolu ile alakalı çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık ve YPK'ya sunduk. YPK onayladığı anda inşallah önümüzdeki yıl ihalesini gerçekleştireceğiz. Denizli-Antalya'ya güzergahında çalışmalar da devam ediyor. İnşallah bitiğinde İzmir'den Antalya'ya kadar olan otoban bağlantımızı sağlamış olacağız. Bu yolun ülkemizin atar daması olan bölgeye ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bölgedeki illerimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Vali Ayyıldız, Bakan Bilgin'e son olarak Aydınlıların hızlı tiren ve Güllük Limanı demiryolu bağlantısı taleplerini iletti. Bu aşamada konuyla ilgili bir açıklama yapmasının mümkün olmadığını kaydeden Bilgin, her iki konuyla ilgili bilgilerin toplanmasının ardından teknik çalışmanın yapılabileceğini sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE'DE YENİ DÖNEM BAŞLADI"

Seçim sonuçlarının ülkeye hayırlı olmasını dileyen Bakan Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkenin geleceği, siyasi istikrar ve diğer alanları etkileyecek önemli bir aşamayı geride bıraktık. Malımızın ben bir bağımsız bakanım. Her hangi bir parti adına konuşmuyorum. Pozisyon itibariyle bütün halkımızın da gördüğü ve hissettiği yeni bir dönem daha başlıyor. Yeni dönemin, Türkiye'mize ve halkımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim."

AYTO,17 EYLÜL'DE BAKAN BİLGİN'İ ZİYARET ETMİŞTİ

Aydınlıların Çıldır Havaalanı konusundaki ısrarını sürekli gündemde tutan AYTO Başkanı Hakan Ülken ve Aydın Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Coşkun Cerit, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin'i Çıldır Havaalanı'nın yolcu taşımacılığına açılması konusunda makamında ziyaret etmişti. Konuyu Aydın'ın milli meselesi ilan eden AYTO'nun girişimleri sonucunda geçen kısa sürede fizibilite çalışmaları tamamlandı. Çalışmaların belirli bir noktaya gelmesinin ardından Bakan Bilgin, bugün Aydın'a gelerek havaalanında gerekli incelemeyi yaparak, durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Feridun Bilgin Denizli Çıldır Aydın Politika Güncel Haberler

title