Haberler

Babasının Böbreğiyle Yaşama Tutundu

Konya'da böbrek yetmezliği nedeniyle 7 yıldır diyaliz tedavisi gören 32 yaşındaki Dilek Yaman, babası 56 yaşındaki Hilmi Yaman'ın bağışladığı böbrekle yaşama tutundu.

Konya'da böbrek yetmezliği nedeniyle 7 yıldır diyaliz tedavisi gören 32 yaşındaki Dilek Yaman, babası 56 yaşındaki Hilmi Yaman'ın bağışladığı böbrekle yaşama tutundu. Dilek Yaman, "Babam sayesinde yeniden hayata tutundum. Doyasıya su içip hayatı dolu dolu yaşayacağım artık" dedi. Baba Hilmi Yaman da, kızı sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek, herkesi organ bağışı yapmaya davet etti.

Ilgın İlçesi Argıthanı Beldesi'nde oturan Dilek Yaman'a, 7 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Hafta 3 gün diyaliz tedavisi gören Yaman, 4 yıl boyunca kadavradan böbrek nakli yapılmasını bekledi. Uygun dokuda böbrek bulunup nakil yapılamayınca ve hastalığı da ilerleyince aile fertlerinden bağış yapılması gündeme geldi. İlk olarak anne 56 yaşındaki Zülüye Dilek'in yapılan tetkiklerinde doku uyumu olduğu saptandı. Kızına böbrek vermek için hazırlanan anne Zülüye'nin bu sevinci yarıda kaldı. Anne Zülüye Dilek'in guatr hastası olduğunu ortaya çıkınca nakil gerçekleşmedi.

Babası Hilmi Yaman'a ve 3 kardeşinin yapılan tetkiklerinde Dilek Yaman ile doku uyumu sağlandığı ve böbreklerini bağışlayabilecekleri ortaya çıktı. İlk olarak Dilek Yaman'ın kardeşleri böbreklerini bağışlamak istedi. Fakat baba Hilmi Yaman, çocukları genç olduğu gerekçesiyle bu isteklerine karşı çıkıp kendisi bağışlamak istedi. Daha önce anjiyo olduğu için ilk etapta organı bağışlaması riskli görülen Hilmi Yaman'ın, yaklaşık 1 yıl süren tedavinin ardından geçen 20 Kasım Salı günü, böbreğin birini kızına nakledildi.

'DOYASIYA SU İÇECEĞİM'

Babasından nakledilen böbrek sayesinde sağlığına kavuştuğunu ifade eden Dilek Yaman, 7 yıl boyunca çok zor günler geçirdiğini söyledi. Doyasıya su içmek ve dolu dolu hayat sürmeyi istediğini belirten Yaman, şunları söyledi:

"7 yıl boyunca hafta 3 gün diyaliz tedavisi görüyordum. Tedaviden eve geldikten sonra bitkin bir halde oluyordum. Evde kaldığım süre içinde kendimi iyi hissedersem evimizin önünde dolaşıyordum. Evden çıkamadığım için sürekli olarak can sıkıntısını televizyon izleyerek geçiriyordum. Annemin böbrek vermesine sevindim ama onun da rahatsız olmasından dolayı nakil gerçekleşmedi. Kardeşlerim benim için böbreklerini verecekti, babam kendisinin vereceğini söyledi. Babam bana böbreğini verdi. Kendime çok iyi bakacağım. Çok mutluyum ondan Allah razı olsun, beni hayata bağladı. Doyasıya su içip hayatı dolu dolu yaşayacağım"

'KIZIM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ERİYİP GİDİYORDU'

Daha önce anjiyo olduğu için nakil yapılmayacak diye korktuğunu belirten Hilmi Yaman ise duygularını şöyle dile getirdi:

"Yapılan tedaviler sonucunda böbrek nakli için bir engel kalmadı ve kızıma böbreğimin biri nakledildi. Şu an çok mutluyum. Çünkü kızım hastalığı nedeniyle gözlerimin önünde eriyip gidiyordu. Daha önce organ nakli yapılmasını bekledi. Ama bir türlü uygun doku bulunmadı. Ayrıca yeterli derecede kadavradan organ bağışı olmadığı için uzun süre bekledi. Organ nakli çok önemli. O yüzden herkesi organ bağışına davet ediyorum. Ayrıca ben ve eşim de Organ Nakil Merkezi'ne giderek, organlarımızı bağışladık." - Konya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dilek Yaman Argıthanı Ilgın Konya Politika Güncel Haberler

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Bakmadan Geçme

Konut satışları Haziran ayında düştü mü? Haziran ayı konut satış istatistiği! CANLI DOLAR KURU! 1 Dolar kaç TL? Dolar ne kadar, yükseldi mi? Mustafa Sarıgül montaj video olayı ne? Montaj nedir? Montaj nasıl yapılır? Rize'de en güzel gezilecek yerler! Rize'nin meşhur neyi var? Rize arabasız gezilir mi? Rize gezisi kaç gün sürer? Memur ve emekli zam farkları ne zaman yatacak 2024? Memur emekli zam farkı ne kadar? Antalya'da nar suyuna 1200 TL alan esnaf! Olay ne, ne oldu? Özge Özacar'ın sevgilisi kim? Özge Özacar'ın sevgilisi Oğuz Özmen kimdir, ne iş yapıyor? MASTERCHEF 17 TEMMUZ TANITIMI İZLE | MasterChef yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir ayrıldı mı? Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu'nu aldattı mı? Marmaris'te gezilecek yerler listesi! Marmaris'te tatile nereye gidilir, neler yapılır? Marmaris'in neyi meşhur? Yıldırım Yanılmaz öldü mü, neden öldü hastalığı ne? Yıldırım Yanılmaz kimdir, kaç yaşında öldü? Gaziantep'te gezilecek yerler listesi! Gaziantep'te nereye gidilir? Antep 1 günde gezilir mi? Mert Furkan Bayram kimdir? Atletico Madrid'in yeni transferi Mert Furkan Bayram kaç yaşında ve nereli? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kaydı için hangi belgeler gerekli? 2024 Üniversite kayıt tarihleri belli oldu mu? 17 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir?
Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title