Haberler

Avusturya seçimi: Van der Bellen koltuğunu kaybetmedi

Abone Ol

Avusturya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Alexander Van der Bellen kazandı.

Avusturya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Alexander Van der Bellen kazandı. Mevcut Cumhurbaşkanı Van der Bellen, altı yıl daha görevde kalacak. Avusturya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde zafer, açık ara farkla Alexander Van der Bellen'in oldu.

Kamu yayın organı ORF'nin gerçekleştirdiği sandık çıkış anketlerine göre, seçimlerde bağımsız aday olarak yarışan mevcut Cumhurbaşkanı Van der Bellen oyların yaklaşık yüzde 56'sını kazanarak bir dönem daha görevde kalmayı başardı.

Sağ popülist Avusturya Özgürlük Partisi'nin (ÖFP) adayı Walter Rosenkranz ise yaklaşık yüzde 18 oy aldı.

Van der Bellen'in yüzde 50'nin üzerinde oy almasıyla seçimlerde ikinci tura gerek kalmayacak ve 78 yaşındaki siyasetçi altı yıl daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak.

Yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Avusturya'da seçime katılım oranı yüzde 66 oldu.

Eski Yeşiller lideri Van der Bellen, İçişleri Bakanlığının açıkladığı ilk verilerde de açık farkla önde görünüyor. Bu verilere göre Van der Bellen oyların yüzde 54,6'sını, en yakın rakibi Rosenkranz ise yüzde 19,1'ini almış görünüyor. İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilerde, postayla kullanılan 800 binin üzerindeki oy bulunmuyor. Postayla verilen oylar bugün sayılacak.

Ancak ORF'nin sandık çıkış anketleri, henüz sayılmamış olan oyların da Van der Bellen lehindeki sonucu değiştirmeye yetmeyeceğine işaret ediyor.

Seçimlerde "Fırtınalı zamanlarda güvenli seçenek" sloganıyla yarışan Van der Bellen, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, seçmenlere teşekkür etti. Avusturya Cumhurbaşkanı, artık hep birlikte geleceğe bakmak ve gecikmeksizin Ukrayna savaşı, enerji fiyatları ve pandemi gibi konulara yoğunlaşmak zorunda olduklarını ifade etti.

Kaynak: Deutsche Welle / Güncel

Alexander Van der Bellen Avusturya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title