Haberler

Atık Sulardan Uyuşturucu Madde Analizi Yapılacak

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Adli Tıp Enstitüsü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ortaklığı ve İSKİ iştiraki ile hayata geçirilen 'Atık sudan bağımlılığa' başlıklı projenin tanıtım toplantısı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Adli Tıp Enstitüsü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ortaklığı ve İSKİ iştiraki ile hayata geçirilen 'Atık sudan bağımlılığa' başlıklı projenin tanıtım toplantısı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Atık sulardaki hedef yasadışı maddelerin ölçümüne, tüketilen madde konsantrasyonunun geri hesaplama yöntemi ile bulunmasına ve böylece popülasyondaki madde kullanımın tanımlanmasına imkan veren 'Atık sulardan uyuşturucu ve diğer psikoaktif maddelerin izlenmesi' projesinin tanıtım toplantısı İÜ Kongre Kültür ve Merkezi'nde gerçekleştirildi. Düzenlenen tanıtım toplantısına, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı ve proje ortağı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, İÜ Adli Tıp Enstitüsü Müdürü ve münferit proje yürütücüsü Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü tarafından yürütülen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 'Atık sulardan uyuşturucu ve diğer psikoaktif maddelerin izlenmesi' projesi ile yasadışı madde kullanımın bireyler düzeyinde değil, toplum düzeyinde izlenmesi ve bunun için yasal ve sosyal tedbirler alınması mümkün olacak. Öte yandan, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), çalışma bölgesine ilişkin geometrik harita verilerini, yasadışı madde analiz sonuçlarını ve örnekleme bölgesinde yaşayan nüfusun sosyo-demografik özelliklerini ortak bir altyapıda ilişkilendirerek, mekansal sorgulama ve analizlere uygun hale getirecek. Elde edilen bilgiler, belirli bir nüfusun yasadışı madde tüketimini temsil etmekte ve her türlü denetleme ve önleme süreçlerinde bölgesel etkinlik sağlayacak.

"SUÇ PROFİLİ OLUŞTURMA, ETKİN ÜRETİM VE TÜKETİM BÖLGELERİNİ TESPİT EDEREK DOĞRU ŞEKİLDE MÜDAHALE EDEBİLME İMKANI SUNUYOR"

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, 'Atık sulardan uyuşturucu ve diğer psikoaktif maddelerin izlenmesi' projesinin kendileri için oldukça önem arz ettiğine vurgu yaparak, "Atık sulardan uyuşturucu ve diğer psikoaktif maddelerinin izlenmesi konusunda bizim için oldukça önem arz etmektedir. Proje elde edilecek verilerin doğru işlenmesiyle kanıttan suçluya ulaşma yolunda bizlere mekansal sorgulama yasadışı madde tüketimi ile ilgili bölge ve suç profili oluşturma, etkin üretim ve tüketim bölgelerini tespit ederek doğru şekilde müdahale edebilme imkanı sunuyor. Proje kapsamında çıkarılacak uyuşturucu haritası sayesinde önleme ve bilinçlendirme faaliyetlerini daha etkin ve verimli yapabilmek mümkün olacaktır" diye konuştu.

"ÜLKEMİZİN UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELESİNDE ULUSAL VE ULUSLARARASI ANLAMDA BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR"

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, projenin uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.

Ak, şu ifadeleri kullandı: "Bu projenin İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü bünyesindeki atık sudan uyuşturucu madde analiz laboratuarı kapsamında sürdürülebilir hale getirilmesi ile ülkemizin uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelesinde ulusal ve uluslararası anlamda büyük katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Üniversitemiz ve ülkemiz için olduğu kadar dünya içinde önemli olan bu projede emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum".

ARAP ÜLKELERİ DE PROJEYE TALİP OLDU

Projenin bilimsel temelli madde analizi sağladığını ifade eden İÜ Adli Tıp Enstitüsü Müdürü ve münferit proje yürütücüsü Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, Arap ülkelerinin de projelerine talip olduğunu belirterek, "Ben Arap ülkelerinde geçen ay yaptım. Birkaç tane Arap ülkesi şuanda talip oldu bizim bu birikimimize. 'Bize lütfen anahtar teslimini yapın. Gelin bunun nasıl yapıldığını öğretin. Cihazları da siz satın alın' diyorlar. Dolayısıyla bu ülkemizin ihraç edeceği bir ürüne dönüşme potansiyeli olan bir konu" dedi.

(Rıfat Fırat - Fatih Gavuz / İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Mustafa Çalışkan Mahmut Ak Türkiye Politika Güncel Haberler

TBMM'den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı: Refah saldırısı durdurulmalı

TBMM'den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı: Refah saldırısı durdurulmalı

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Avrupa'da sokak hayvanları ne yapılıyor? Avrupa'da köpek sorunu nasıl çözüldü? 30 Mayıs Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 30 Mayıs burç yorumları nedir? Gülşah Çomoğlu hangi dizilerde oynadı? Gülşah Çomoğlu hangi filmlerde, projelerde yer aldı? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 29 Mayıs günün maçları nereden izlenir? Yeni müfredatta matematik dersi seçmeli mi olacak? Hangi sınıflarda seçmeli olacak? Atatürk Üniversitesi ATA AÖF Bahar dönemi final sınavları ne zaman, saat kaçta?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni'yi aradı: Filistin'i tanıyın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni'yi aradı: Filistin'i tanıyın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title