Haberler

Asırlık Çınar Güzin Dino'ya Veda

Paris'te geçen hafta yaşama veda eden edebiyatçı, yazar ve çevirmen Güzin Dino son yolculuğuna uğurlandı.

Paris'te geçen hafta yaşama veda eden edebiyatçı, yazar ve çevirmen Güzin Dino son yolculuğuna uğurlandı.

Ünlü ressam Abidin Dino'nun eşi olan Güzin Dino, Paris yakınlarında annesinin de yattığı Thiais mezarlığında bugün defnedildi. Güzin Dino'nun Türk bayrağına sarılı tabutu sevenlerinin attığı çiçekler ve dualar eşliğinde toprağa verildi. Manevi kızı konumundaki Gaye Petek, "Dostluğun ötesinde çocuklarıydım. O zamanlarda Paris'te sürgündeyken bütün bu insanların arasında tek çocuk bendim. Çocukluğum onlarla geçti. Hayat dolu bir insan hepimize örnek olmalı. Bu yaşa kadar aramızda olmasının da sırrı bu. Çok sevmek, yaşamı çok sevmek. Abidin Dino'ya çok aşık olmak. Her şeye aşık bir insandı. Eminim ki Güzin Hanım Şimdi burada cenazede bile, 'neden burada duruyorsunuz, neden hep beraber bir yerde bir bardak bir şey içmiyorsunuz?' diye düşünüyordur" diye konuştu.

Dino'nun son bir yılını paylaşan akrabası Gül Ak da şunları söyledi: "Güzin'in kaybı, tarihi bir kuşağın kaybı. Bizim ailemizin en yaşlı bireyi oydu. Kendisiyle iftihar ediyorum. Kendi kuşağının da en çok yaşayan insanı. Bence çok güzel, dolu dolu yaşadı. Çok değerli dostluklarla paylaştı bu yaşamı. Türkiye'yi hiç bırakmadı. Gönlü daima Türkiye'de oldu. Türk vatandaşlığını hiç bırakmadı. Ölene kadar Cumhuriyet Gazetesi ve Le Monde Gazetesi atbaşı gitti. Ölünceye kadar onları okudu. Güzel bir günde onu toprağa verdik. Giderken dingin, sakin şekilde acı çekmeden, huzur içinde gitti. Bu aile için çok önemli. Işıklar içinde yatsın."

Gül Ak, Dino'nun annesine de çok düşkün olmasının Paris'e defnedilmesinde önemli rol oynadığını belirterek, "İstanbul'da mezarlıkta yer yoktu. İlerde düşüneceğiz. İstanbul'da yer bulursak aile olarak düşünürüz" dedi.

Türki'ye uzmanı yazar Pierre Chevin de 'Güzin Dino ile tanıştığında Paris'te üniversite talebesi olduğunu söyleyerek, "Güzin, Türk edebiyatı dersi veriyordu. O zaman bize Yunus Emre şiirlerini okuttu ve ben çok şaşırdım. Hiçbir zaman böyle bir şiir işitmemiştim. ve bundan sonra Türk şiirini öğrenmeye devam etmek istedim" dedi.

Güzin Dino ile 20 sene beraber çalıştığını söyleyen Chevin, "Güzin ve Abidin ile çok yakından tanıştık. Abidin çok kültürlü bir adamdı. Fransasızca ve Rusça çok güzel konuşuyordu. Güzin'in çevirdiği son kitabı geçen seneydi. O zaman 102 yaşındaydı. Bir genç kız gibi hayatı seviyordu. Çok canlı idi. Çok hüzünlüyüz sadece nur içinde yatsın diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Güzin Dino'ya kızı gibi yakın olan Elele Derneği eski Başkanı Gaye Petek, Kuzeni Gül Ak, Paris Başkonsolosu Turgut Kural, Türkiye uzmanı Fransız yazar Pierre Chevin, öğretim üyesi Jack Shalom, Paris Ermeni araştırmalar merkezi başkanı Jean Claude Kebapçıyan, Kültür Müşaviri Kalbiye Noyan, yazarlar Nedim Gürsel, Şeyhmuz Güzel, Timur Muhiddin, ressam Onay Akbaş, karikatürist Selçuk Demirel, Türk, Fransız, sanatçı, yazar ve bilim adamlarının yanı sıra dostları cenaze törenine katıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Abidin Dino Gaye Petek Gül Ak Paris Politika Güncel Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Bakmadan Geçme

Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title