Haberler

Artvin'de "Derekapı Boğa Güreşleri" Kıyasıya Mücadelelere Sahne Oldu

Artvin’in Yusufeli ilçesinde düzenlenen “Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri” yoğun ilgi gördü.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde düzenlenen "Geleneksel Derekapı Boğa Güreşleri" yoğun ilgi gördü.

Yusufeli Belediye Başkanlığı organizasyonunda, Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü ve Yusufeli Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Geliştirme Derneği tarafından Derekapı mevkiinde düzenlenen güreşlerde Erzurum, Rize, Artvin ve ilçelerinden getirilen 99 boğa yarıştı. Deste, ayak ve küçük orta, büyük orta, başaltı, süper baş ve baş boğa olmak üzere 7 kategoride düzenlenen güreşlerde 60 bin liralık ödül dağıtıldı. Baş boğanın sahibi ise 14 bin lira ile ödüllendirildi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin de konuşmasında, boğa güreşlerinin Artvin yöresinin geleneksel bir kültürel etkinliği olduğunu belirterek, "Boğa güreşleri kültürü sadece günümüze özgü değil tarihin derinliklerinden gelen bir geleneğimizdir. Bizler yaz mevsimlerinde boğaları meralara götürmeden önce onları barıştırmak için 'Meraların Efendisini Seçiyoruz' sloganıyla bu güreşleri bir festival şeklinde gerçekleştiriyoruz" dedi.

Boğa güreşlerinin 250-300 yıllık bir tarihi birikimin aktarılması olduğunu ifade eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, yıl içinde Artvin'de 35'e yakın boğa güreşi festivalinin yapıldığını ve finalinde 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında Artvin Kafkasör'de yapılacağını söyledi.

Festivaller aracılığıyla Artvin'de ekonomik ve turizm anlamında da önemli bir canlılık olduğunu kaydeden Kocatepe, "Her anlamda daha yaşanılabilir bir Artvin ve butik Turizm kenti olma yolunda ilerliyoruz. İnsanlarımız Artvin'de birlik içinde, doğayla iç içe kardeşçe yaşıyorlar. Dışarıdaki Artvinli hemşerilerimizi ve tüm misafirlerimizi cennet Artvin'e bekliyoruz" ifadelerini kullandı. - ARTVİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Kocatepe Erzurum Artvin Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

Bakmadan Geçme

Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Nilüfer 23-24 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! 2024 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS B Grubu Genel Kültür ve Yetenek sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Korkuteli, Gazipaşa, Finike 23-24 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hortum nedir, nasıl oluşur? Karada ve denizde hortum oluşur mu? Kadir Ezildi neden hastanede? Kadir Ezildi'nin sağlık durumu nasıl? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Polatlı, Bala, Etimesgut 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi!
Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title