Haberler

Antalya Milletvekili İrbeç'in MHP'den İhracı

Ferdi Türkten/Ali Hakan Der - Yargıtay 18.Hukuk Dairesi, MHP'den ihraç edilen Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç'in, ihraç kararının iptali istemiyle açtığı davayı reddeden Ankara 2.Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozdu.

Ferdi Türkten/Ali Hakan Der - Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'den ihraç edilen Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç'in, ihraç kararının iptali istemiyle açtığı davayı reddeden Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozdu.

MHP'den ihraç edilen Antalya Milletvekili İrbeç, ihraç kararının iptali için Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmış, mahkemenin davayı reddetmesine ilişkin kararını da temyiz etmişti.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, İrbeç'in partiden ihracı ile ihraç kararına yapılan itirazın reddine ilişkin kararların ilgili disiplin hukukunda öngörülen şekil ve usule aykırı olduğu belirtildi.

Kararda, disiplin soruşturması için MHP Merkez Disiplin Kurulu üyeleri Mehmet Nacar, Erdem Şenocak ve Halil Öztürk'ün soruşturmacı olarak atandığı ifade edilerek, soruşturma sonucunda Merkez Disiplin Kurulu'nun karar toplantısına bu kişilerin de katılarak, İrbeç'in partiden kesin ihracına karar verildiği anlatıldı. Bu kişilerin, itiraz üzerine toplanan müşterek disiplin kurulu toplantılarına da katılarak, itirazın reddi doğrultusunda oy kullandıklarına işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"MHP tüzüğünün 79/7. maddesinde, disiplin tatbikatı yapma işleminin nasıl olacağının Disiplin Kurulu'na sevk etmeye yetkili organ tarafından tayin edileceği, yetkili kurulun takibatı, üyelerden birine veya birkaçına yaptırabileceği gibi daha alt kademelerdeki bir organın üyelerine veya diğer partililere de yaptırabileceği öngörülmüştür. Buna göre takibatı yapmakla görevli disiplin kurulu üyelerinden birinin ya da birkaçının görevlendirilmesi mevzuata bir aykırılık teşkil etmese de bu kişilerin disiplin kararlarına katılarak, oy kullanması disiplin hukukunda kabul edilmemekte ve genel hukuk, adalet ve aynı zamanda hakkaniyet prensiplerine uygun düşmemektedir. Zira, disiplin hukukunda soruşturmayı yapan üyelerin, yaptıkları soruşturmanın sonucunu ve bu doğrultudaki kanaatlerini de bildirmek suretiyle, karar verecek makama iletmekle görevli oldukları, karar aşamanında itiraz üzerine bunun incelemesinde bulunmalarının yasalar ve içtihatlara aykırı olduğunun dikkate alınması gerekir. Buna göre, davacı milletvekilinin partiden ihracıyla ihraç kararına yapılan itirazın reddine ilişkin kararlar disiplin hukukunda öngörülen şekil ve usule aykırı alındığından, ihraç işleminin iptaline hükmedilmesi gerekirken, davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir."

Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma gerekçeleri doğrultusunda yeniden bir karar verecek.

Yayıncı: Ertuğrul Cingil - ANKARA

Kaynak: AA / Güncel

Ferdi Türkten Yargıtay Antalya Politika Güncel Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title