Haber : Anka 41 Yaşında - Haberler

Haberi Paylaş

Anka 41 Yaşında

Anka 41 Yaşında

ANKA Ankara Haber Ajansı 41 yaşında ANKA Haber Ajansı 41'inci yaşına girdi.

ANKA Ankara Haber Ajansı 41 yaşında ANKA Haber Ajansı 41'inci yaşına girdi. Bağımsız, objektif ve güvenilir habercilik anlayışını ilke edinen ANKA, yayınına geride bıraktığı 40 yıldan bu yana, ilkelerinden ödün vermeden devam ediyor.

ANKA Haber Ajansı bugün 41 yaşında. Gazeteci Altan Öymen'in 1972 yılında kurduğu ANKA Ajansı, Haber'>haber yayınını tam 40 yıldır sürdürüyor. 12 Mart ara rejiminin ardından Türkiye'nin yaşadığı çalkantılı dönemde 1972 yılında kurulan ANKA'nın temel ilkeleri, özgür, bağımsız ve güvenilir bir habercilik anlayışına dayandırıldı.

26 yıl boyunca Müşerref Hekimoğlu tarafından yönetilen, dönemin en seçkin gazetecilerinin görev yaptığı ANKA Haber Ajansı, Türk basınının kesintisiz en uzun süre hizmet veren kuruluşları içinde yer alıyor.

ANKA, Türk basın tarihinin, bu denli uzun süre bağımsız yaşayan tek özel haber ajansı özelliğine sahip olmasıyla dünyada da tanındı.

-GAZETECİLİĞİN OKULU OLDU-

Dünyadaki birçok ajans gibi ANKA da bir okul niteliği taşıyor. ANKA'da kuruluşundan günümüze 250'nin üzerinde haberci görev aldı. Ajans'ta çalışan ve yetişen pek çok isim, yazılı-görsel basında etkin görevler almaya devam ediyor. Çok sayıda önemli gazeteci yetiştiren ANKA, gazetecilik okulu olma niteliğini sürdürüyor. ANKA'nın yetiştirdiği birçok isim, halen Türk basınının kilit noktalarında genel yayın yönetmeni, başyazar, köşe yazarı, temsilci, yönetici ve muhabir olarak görev yapıyor.

Altan Öymen, Müşerref Hekimoğlu, Uğur Mumcu, Nuri Çolakoğlu, Zafer Mutlu, Hasan Cemal, Sevgi Soysal, Osman Arolat, Ali Polat, Derya Sazak, Vahap Munyar, Örsan Öymen, Abbas Güçlü, Teoman Erel, Uluç Gürkan, Yalçın Küçük, (Şehit) Adem Yavuz, Hikmet Bila, İsmet Solak, Füsun Özbilgen, Yazgülü Aldoğan, Yasemin Çongar, Cevat Taylan, Ahmet Tan, Kuvvet Başarır, Gül Önet, Nursel Gürdilek, Raşit Gürdilek, Ragıp Erten, Oktay Kurtböke, Dinç Tayanç, Jülide Gülizar, Ayşegül Dora, Varlık Özmenek, Metin Aksoy, Ahmet Kahraman, Vecdi Seviğ, Veli Özdemir, Nuri Sefa Erdem, Alaattin Aktaş, Rahmi Yıldırım, Ahmet Abakay, Orhan Aysezen, Conxita Işık, Necmi Çelik ve Mümtaz İdil, Ömür Üzelce, Nergis Bozkurt, Besti Karalar, Evrin Güvendik, ANKA'da yetişen ya da bugünlere gelmesinde katkıda bulunan isimlerden sadece bazılarıdır.

-40 YILIN TANIĞI-

ANKA, temel haber servisinin yanı sıra, 38 yıldır Günlük Ekonomi Bülteni ve 33 yıldır haftalık İngilizce ANKA Review'in yayımını başarıyla sürdürüyor. Yerli ve yabancı araştırmacılar için haber ve veri arşivi önemli bir başvuru kaynağına dönüşen ANKA Ajansı 40 yıllık sürecin altı yılını Altan Öymen, 26 yıllık bölümünü de 2004 yılında kaybettiğimiz Müşerref Hekimoğlu yönetiminde tamamlayarak bugüne ulaştı.

ANKA, yerli ve yabancı basın kuruluşları, gazete, televizyon ve radyolara verdiği hizmetin yanı sıra son yıllarda artık vazgeçilmez bir noktaya ulaşan internet medyasında veri ve haber akışıyla lider konuma yerleşti. ANKA Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm yerel radyo, televizyon ve gazetelere de ücretsiz haber desteği sağlıyor. ANKA, hizmet kalitesini her geçen gün geliştirerek Türkiye'de ve dünyada öncü haber ajansları arasındaki yerini almak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye'nin özgür ve bağımsız tek haber ajansı ANKA, Günlük Haber Servisi, Günlük İngilizce Haber Servisi, Günlük Ekonomi Bülteni ve Haftalık İngilizce Ekonomi, Finans ve Politika Dergisi ANKA Review yayınlarının yanı sıra Fotoğraf Servisi'ni de hizmet alanları arasına katmaya hazırlanıyor.

-İNTERNET MEDYASI-

Teknolojinin gelişimiyle internetin günlük hayatta daha fazla kullanılması, okurların habere hızlı ulaşımında tercih noktası olmuştur. ANKA, yayına yeni başlayan ve halen yayın hayatını sürdüren internet medyasına sağladığı ücretsiz destekle, bu alanda hizmet veren kuruluşların yüzde 99'una ulaşıyor.

-YEREL MEDYADA VE KIBRIS'TA-

ANKA, 800 bölgesel/yerel gazete, radyo ve televizyona haber desteği vererek, bu alanda geniş bir ağa sahip. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin köklü haber ajansı Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde ANKA'nın güçlü çözüm ortakları arasına katıldı. Bu işbirliği çerçevesinde Kıbrıs'taki gelişmeler, ANKA'nın abonelerine en hızlı şekilde ulaşıyor.

-"BAĞIMSIZ HABERCİLİĞİN TİMSALİ OLMAYA DEVAM EDECEK"-

ANKA Haber Ajansı Genel Müdürü Veli Özdemir, ANKA'nın 41. yaşı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları kaydetti:

"Habercilikte; özgür, bağımsız, objektif duruşun tek temsilcisi ANKA, bugün 41 yaşında. ANKA, Dünya'nın, bölgenin ve Türkiye'nin tarihine özgür, bağımsız, objektif haberleriyle belirgin bir çizgi izlemiştir. Sektörümüzün bugün içinde bulunduğu durum ANKA'nın konumu ve önemini daha da arttırmıştır. Bu tarihsel bilincin farkında olan ANKA, tarafsız yayıncılık anlayışını bütün zorluklara rağmen sürdürmekte kararlıdır.

Siyasal, sosyal ve ekonomik tüm krizlerde bile duruşundan ödün vermeyen ANKA, her türlü badireye rağmen, bilişim ve teknoloji çağında da özgür, bağımsız, objektif temel veri kaynağı olarak kalmanın kanıtıdır. ANKA nice 41 yıllar, bir gazetecilik okulu, özgür, bağımsız, objektif haberciliğin timsali olarak, dünyada, bölgesinde ve Türkiye'de tarihe not düşmeye devam edecektir."

-ABONELERDEN ALINAN GÜÇ-

ANKA Ajansı, 40 yıllık yaşamını, bağımsız ve özgür haberciliğini sadece abonelerinden aldığı güç ve destekle sürdürüyor.

Tüm abonelerimize ANKA Ajansı'na verdiği destek ve güçten dolayı teşekkür ediyoruz.(ANKA) - Ankara

ANKA / Güncel

Ankara Haber Ajansı Veli Özdemir Altan Öymen Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title