Haberler

Anadolu'nun ortasında bir film atölyesi

ESMA AYGÜN - Kayseri'de belediye ve üniversite iş birliğiyle hayata geçirilen Yücel Çakmaklı Film Atölyesi Anadolu'da geleceğin sinemacılarını yetiştirmeye hazırlanıyor.

ESMA AYGÜN - Kayseri'de belediye ve üniversite iş birliğiyle hayata geçirilen Yücel Çakmaklı Film Atölyesi Anadolu'da geleceğin sinemacılarını yetiştirmeye hazırlanıyor.

Talas Belediyesince yeniden düzenlenen tarihi Ali Saip Paşa Sokağı'nda restore edilen asırlık konak film atölyesine çevrildi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte Ermeni, Rum ve Türklerin birlikte yaşadığı ilçenin tarihi bir dokuya sahip olduğunu, ilçedeki değerleri ortaya çıkarmak için restorasyon çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Bu kapsamda tarihi Ali Saip Paşa Sokağı'ndaki 64 evin restorasyonunu tamamladıklarını anlatan Yıldırım, "Burayı bir turizm ve sanat sokağına dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunun için de sokağa çeşitli fonksiyonlar yüklüyoruz. Bunlardan biri de ünlü yönetmen Yücel Çakmaklı'nın adını verdiğimiz film atölyesi. Restore ettiğimiz bir konağı film atölyesi yaptık. Üniversitede okuyan gençlerimiz okulda öğrendiklerini bu atölyede pratiğe çevirme imkanı bulacaklar" diye konuştu.

Film atölyesinde eğitim alacak gençlerin sinema sektöründe söz sahibi olmalarını amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Öğrenciler okullarını bitiriyorlar, iş hayatına atılıyorlar. Bizler yerel yönetimler olarak onlara ne kadar kendilerini geliştirme imkanı veriyoruz ? Bu atölye yerel yönetim ile üniversitenin güzel diyaloğu sonucu ortaya çıktı. Anadolu insanı artık ezik bir şekilde sinema sektöründe yer almamalı. 'Biz de varız' diyebilmeli. Gençlerimizin önünü açmak, onlara bir ufuk sunmak istedik. Burası inşallah geleceğin sinema sanatçılarının, yönetmenlerinin yetiştiği bir atölye olacak."

Yıldırım, doğa ve tarihin buluştuğu, Ali Dağı'nın eteklerinde yer alan ilçenin adete bir film platosunu andırdığına dikkati çekerek, Talas'ın sinema sektörünce değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

- Anadolu sinemasını geliştirecek

Yücel Çakmaklı Film Atölyesi Koordinatörü Akif Kaya da atölyede, kamera, çekim teknikleri, senaryo yazımı, film yapım ve yönetimi gibi konularda dersler verileceğini, teorik uygulamaların pratiğe dönüştürüleceğini belirtti.

Atölyenin bağımsız sinemacılara destek vermeyi amaçladığını vurgulayan Kaya, "Sinema alanında Anadolu'da bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Anadolu'da sinemacılık yapılabilir bunu göstermeye çalışıyoruz. Sinema alanında hep istanbul konuşulur. Anadolu'nun çocuklarının da sinema sektöründe yer alabileceğini çalışmalarımızla göstermek istiyoruz. Talas, tarihi dokusuyla açık hava müzesi gibi bir yer. Çok sinematografik resimler verebiliyor. Yapımcıları buraya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Atölye çalışmalarına destek veren Anadolu Sinemacılar Derneği Başkan Yardımcısı Veysel Akşahin ise tarihi konakta 12 kişilik sınıflar oluşturduklarını, eğitimleri burada vereceklerini dile getirdi.

Akşahin, "Sinemaya ilgi duyan genç, yaşlı herkesi bekliyoruz. İletişim fakültesinden mezun olan bizler yeterli teorik bilgiye sahibiz. İstanbul'da farklı setlerde çalışmışlığımız var. Burada tecrübelerimizi gelecek kuşaklarla paylaşmak istiyoruz. Bilgilerimizi Talas'ın ortamından da yararlanarak sinema sektörüne taşımayı amaçlıyoruz. Özellikle belgesel sinemada farklı bir akım yaratmak istiyoruz. Gençlerle gerçekçiliğin ön plana çıkarıldığı bir akım oluşturmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Rifat Yıldırım Yücel Çakmaklı Kayseri Talas Politika Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title