Haberi Paylaş

Almanya'nın Bütçesinde Köklü Değişiklik

Güncel Haberler

Almanya'nın Bütçesinde Köklü Değişiklik

Alman ekonomisi iyi yolda, işsizlik azalıyor.

Alman ekonomisi iyi yolda, işsizlik azalıyor. Buna en çok maliye bakanı seviniyor. Bu olumlu gidişata bir de lüzumsuz harcamaları kapsayan 2013'teki tasarruf önlemleri dahil olacak. Deutsche Welle'nin haberine göre ilkbaharla birlikte parlamaya başlayan güneş değişikliklerin de habercisi. Köklü değişiklik isteyenler arasında Alman Vergi Mükellefleri Birliği de var. Birlik, 'İlkbahar Temizliği' başlığıyla yayınladığı raporda Federal Devlet Bütçesi'ne otuz ayrı tasarruf önerisinde bulunuyor. Vergi mükelleflerinin israf hanesine yazdıkları kalemler arasında, 230 bin euroluk renkli organik havuç projesi de bulunuyor. Elma suyundan memurların emekli maaşlarına ve eski Federal Meclis Başkanı'nın makam arabasına kadar devletin nerelere para harcadığını bu listede görmek mümkün.

Vergi Mükellefleri Birliği lüzumsuz bütçe harcamalarını toplamış ve her yıl 156 milyon euro tasarruf edilebileceğini hesaplamış. Birlik Başkanı Heinz Daeke, 'büyük bütçe kalemleri dışında da önemli tasarruf potansiyeli bulunduğunu' belirtiyor ve hükümetin biran önce milletin parasını çarçur etmeye son vermesini istiyor.

Maliyle bakanı Wolfgang Schaeuble'nin hazırlattığı 2013 mali yıl bütçe kanunu taslağında bütçe giderleri ve ek borçlanma azaltılıyor. Federal devlet önümüzdeki yıl 300,7 milyar euro harcayarak bütçe giderlerini yüzde 4 oranında azaltmış ve ek borçlanmayı da 20 milyar euronun altına çekmiş olacak. Ek borçlanmanın 5,5 milyar euro azaltılacak olmasına rağmen yeni bütçede ek gider kalemleri de yer alıyor. Bunların arasında vergi indirimi ve çocuklarını yuvaya göndermeyip evde bakan ailelere ödenecek bakım parası da bulunuyor.

Schaeuble'nin tasarruf programına, ekonomik durumun iyi olmasının ve işsizliğin azalmasının önemli katkısı var. Sağlık sigortalarına ayrılan 14 milyar euroluk fonda iki milyarlık kesinti yapılacak. Federal sağlık fonunda yüksek ihtiyat akçesi birikmiş olması bu kesintiyi mümkün kılıyor. İşsizlik sigortasına yapılan ek ödenek iki milyar, emekli sandığına aktarılan kaynak ise bir milyar euro azaltılacak.

2016 yılına kadar uygulanması öngörülen mali plan uyarınca ek borçlanmanın hızla azaltılması gerekiyor. Anayasa'ya eklenen 'borç freni' maddesi geçen yıldan beri yürürlükte. Federal devlet 2016 yılından itibaren milli gelirin sadece %0,35'i kadar borçlanabilecek. Vergi gelirlerinin artmasına yardımcı olan ekonomideki canlılık maliye bakanının tasarruf frenine daha sıkı basmasını kolaylaştırıyor. Planlar tutarsa devlet 2014 yılında ek borçlanmayı 15 milyar euronun altına düşürecek, 2015 mali yılını on milyarlık borçlanmayla kapatacak ve 2016'da da bir milyar eurodan fazla borç almayacak. Bu durumda bütçe hemen hemen dengelenmiş olacak.

Ama maliye bakanlığının bu yıl için hazırladığı hesap çarşıya uymuyor. Euro İstikrar Mekanizması yüzünden ek borçlanmanın 8,7 milyarlık artışla 35 milyara çıkacak olması ek bütçe hazırlanmasını gerektiriyor. Bütçenin böylesine büyük açık verecek olmasını eleştiren siyasi partilerin temsilcileri maliye bakanından daha fazla kemer sıktırmasını bekliyorlar.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Wolfgang Schaeuble Deutsche Welle Almanya Euro Politika Güncel Haberler

title