Almanya'da Uluslararası Öğrenci Buluşması - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya'da Uluslararası Öğrenci Buluşması

AA - Güncel
Almanya'da Uluslararası Öğrenci Buluşması

Almanya'nın Köln kentinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından "Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya" sloganıyla "12. Uluslararası Öğrenci Buluşması" düzenlendi.

Almanya'nın Köln kentinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından "Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya" sloganıyla "12. Uluslararası Öğrenci Buluşması" düzenlendi.

Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu, 51 ülkedeki 91 şehirde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde bir araya gelen öğrenciler, UID Gençlik Kolları tarafından Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Merkezi'ndeki "12. Uluslararası Öğrenci Buluşması"nda ağırlandı.

UDEF Yurt dışı Çalışmalar Genel Koordinatörü Muhammed Malik Taylan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve misafir öğrencilere hitap eden çalışmalarına uzun su¨redir bu¨yu¨k bir şevkle devam ettiklerini, çalışmalarının gönu¨llu¨lu¨k esasına dayalı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

64 Uluslararası Öğrenci Derneği ve 25 ildeki temsilciliklerle onbinlerce misafir öğrenciyi bir araya getiren bu¨yu¨k bir organizasyona dönüştüklerini belirten Taylan, "İyi eğitim almış insanlar olmamız bizi du¨nya ile tanıştıracak, ekonomik olarak da gu¨çlu¨ kılacaktır. Birbirimizle kardeşliğin, dostluğun yanında ticari bağlar kurmamızı sağlayacak ve hep birlikte bu¨yu¨menin faydalarını göreceğiz." dedi.

Taylan, şunları söyledi:

"UDEF, u¨lkemizi okumak için tercih eden öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımak ve tanıtmak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözu¨mu¨ne ortak olmak ve u¨lkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla yapılan çalışmalar bu gönu¨llu¨ çalışmaların çerçevesini çizmektedir."

Uluslararası öğrencilerin aynı zamanda eğitim, sağlık, emniyet konularındaki sıkıntılarıyla ilgilenmeyi ve bu sıkıntıların çözu¨mu¨ için devlet kurumlarıyla iş birliği yapmayı kendine misyon olarak belirlediklerini vurgulayan Malik Taylan, "Biz tu¨m du¨nyaya barış, kardeşlik ve adalet hakim olsun istiyoruz. Nasıl ki şu an burada buluşup birbirimizin sevincini paylaşıyorsak aynı şekilde bir araya gelip ticaretimizi, sanatımızı, ku¨ltu¨ru¨mu¨zu¨, yiyecek ve içeceklerimizi de paylaşmak, çoğaltmak istiyoruz." diye konuştu.

Etkinliğin, bu yıl 51 u¨lke 91 şehirde gerçekleştirileceğine dikkati çeken Taylan, "Bu yılki buluşmalarımızda ortak ses olarak Doğudan Batıya Adil Bir Du¨nya'ya diyoruz. Buluşmaların Final Programı ise 4 Mayıs tarihinde Tu¨rkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Toplantıya ev sahipliği yapan UID Gençlik Kolları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Metehan Çapacı da UDEF ile birlikte öğrencilere danışma hizmeti vermek için ücretsiz bir telefon hattı oluşturacaklarını ve konuyla ilgili detayları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

AA / Güncel

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Öğrenci Dernekleri Federasyonu, Almanya, Köln, Güncel, Haberler

title