Haberler

Alaşehirarşiv Evren Heykeli Tartışması

Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde, Kaldırılması Gündeme Gelen Kenan Evren Heykeli, Belediye Meclisinde MHP ve AK Parti'li Üyeler Arasında Yine Tartışmalara Neden Oldu.

MANİSA'nın Alaşehir İlçesi'nde, kaldırılması gündeme gelen Kenan Evren Heykeli, belediye meclisinde MHP ve AK Parti'li üyeler arasında yine tartışmalara neden oldu.

Alaşehir Belediye Meclisi'nin ekim ayı olağan toplantısında gündem dışı söz alan Belediye Başkanı MHP'li Kadir Daş, geçen haftalarda gündeme gelen Beşeylül Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki Kenan Evren Heykeli'nin kaldırılması konusundaki görüşlerini tekrarladı. Kamuoyuna yansıyan görüşlerinin çarpıtıldığını, heykelin kaldırılmasını kesinlikle Anayasa değişikliği referandumuyla ilişkilendirmediğini aktaran Başkan Daş, "Ben, heykelin bulvar üzerindeki trafiği olumsuz etkilediğini söyledim. Bu yüzden heykelin kaldırılmasını talep ettiğimi anlattım. İmar Komisyonu da bunu değerlendirip belediye meclisinde karara bağlanması görüşünü iletti" dedi.

Başkan Daş, şu an için heykelin taşınma ya da kaldırılması konusunun meclise getirilip görüşülmesinin gündemde olmadığını söyledi. Bazı AK Parti'li üyelerin heykelin kaldırılmasına kesinlikle karşı olduklarını dile getirmelerine de anlam veremediğini belirten Daş, "Hem 12 Eylül darbesini yapanların cezalandırılmasını isteyeceksin, hem de 'Kenan Evren heykelinin kaldırılmasını hiçbir zaman kabul etmeyiz' diyeceksin. Bu bir çelişkidir" diye konuştu.

AK Parti'li Meclis Üyesi Rukiye Kocataş ise Daş'ın sözlerine, "Kenan Evren bizim memleketlimizin insanı, bir büyüğü. Sevgimiz de saygımız da sonsuz" diyerek karşılık verdi. Başkan Daş'ın "Ama cezaevine atacaksanız" diye laf atması üzerine Kocataş, "Dava açılırsa, kanun öyle söylerse birşey diyemem. Ama Kenan Evren bizim memleketimizin insanı, saygı ve sevgi göstermeliyiz" dedi.

MHP'li Halis Yörür de sanki Saddam ve Lenin heykellerinin yıkılıp atılması gibi bir hava yaratılmaya çalışıldığını savunarak, şöyle dedi:

"Alaşehir ahde vefasız değildir. Alaşehir halkı kendi yetiştirdiği her türlü devlet adamına saygı duyar. Kendi insanına sahip çıkar. Kamuoyuna bu olayı doğru anlatırsak daha iyi olur. Halk heykelin kaldırılmasını yanlış biliyor ve yorumluyor. Meclis kaldırma konusunda bir karar alırsa Kenan Evren Parkı'yla bütünleştirerek kesinlikle kaide üzerine oturtulacak. Yıkılıp atılmayacak. Alaşehir meclis üyelerinin tamamı ve halkı, kendi içerisinden yetiştirdiği bir büyüğüne ahde vefasını gösterir. Dikilmesi gereken yere de çok güzel bir şekilde diker."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, 71 yaşında hayatını kaybetti

Usta oyuncu Ahmet Uğurlu, 71 yaşında hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek, harekete geçmekten çekinmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek, harekete geçmekten çekinmeyiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title