Haberler

Alanında yazılmış bir ilk…

Güncelleme:

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından, III. Milletlerarası Tarihi Roman Büyük Ödülü Beratı verilmiş olan Araştırmacı Yazar Melâhat Ürkmez'in son romanı "Lâle Devri'nden Bir âlim /HADİMİ" Destek Yayınları'ndan çıktı.

Ürkmez, Osmanlı'nın Lâle Devri yıllarında, İstanbul'da sekiz yıl medrese eğitimi gördükten sonra Hadim'e dönerek babasının medresesini büyüten Ebu Said El Hadimi'nin medresesine, Osmanlı ülkesinin her yanından talebe akını olduğunu, binlerce talebe yetiştirdiğini, içlerinden önemli âlimlerin çıktığını belirttikten sonra "Osmanlı Sultanı III.Ahmet, Hadimi'yi İstanbul'a davet ederek ülkenin en kapsamlı bilgiye ve ilmine sahip bir âlimi olarak Ayasofya'da yapılan münazarada, Avrupalı müsteşriklerin karşısına çıkarmıştır. İlmine ve başarısına vâkıf olduğu için kendisine en yüksek makamları teklif ederek İstanbul'da kalmasını istemiştir. Ancak mevkie, makama itibar etmeyen idealist Hadimi, bu teklifi af dileyerek kabul etmemiş, memleketine dönmüştür. Yine aynı şekilde I.Mahmud da Hadimi'yi saraya davet ederek 'Huzur Dersleri' verdirmiş, o da yüksek makamlar teklifinde bulunarak İstanbul'da kalmasını istemiştir, yine Hadimi aynı özrünü beyan ederek memleketine dönmüş, talebe yetiştirmeye, devrinde ihtiyaç duyulan konularda kitap telif etmeye devam etmiştir. Osmanlı'da hiç hukuk kitabı olmadığı için bilgisi eksik kadıların zaman zaman yanlış kararlar verebildiğini göz önüne alarak Osmanlı'nın ilk hukuk kitabını yazmıştır. Bu hukuk kitabı sonraki anayasalarda ve hatta cumhuriyet devri anayasasında da kaynak olarak alınıp bazı içtihatları yakın zamana kadar anayasalarda da kullanılmaya devam etmiştir. Sadece hukuk, tefsir, hadis, ahlâk, fıkıh, kelam, tasavvuf alanlarında değil; mantık, edebiyat gibi alanlarda da eserler telif etmiş, şiirler yazmış, medresesinde pozitif ilimlere de yer vermiştir. Verdiği icâzetnâmeler yani diplomalar İstanbul ve bütün Osmanlı ülkesinde denk ve muteber sayılmış ve hatta İstanbul Medreselerinde verilen icâzetnâmelere de Hadimi'nin adı yazılmıştır" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü,

"Hadimi Hazretleri her kesim insan tarafından çok sevilen bir âlim olmasına rağmen hakkında bilinenler sığ ve sınırlıydı ve anlatılanlar birkaç tane menkıbeyi geçmiyordu. Yazarlık hayatıma başladığım yıllardan beri ve Hadimli olmam hasebiyle bir Hadimi romanı yazmak istiyordum. Akademik ama roman dilinde yazayım ki her kesim zevkle okusun istiyordum. Kolay değildi dolayısıyla sürekli erteliyordum. Netice olarak araştırmaya başladım; dört buçuk yıl malzeme topladım, notlar aldım. Hadim'de yaşamış yaşlı insanlarla konuştum. Defalarca İstanbul'a gidip araştırmalar yaptım. Kapsamlı bir bilgi arşivi oluşturduktan sonra yazmaya başladım. Sıkı bir çalışma sonucu romanımı iki buçuk yılda tamamladım. Araştırmam ve yazma sürecim yedi yılı buldu. Romanım henüz iki ay önce çıkmış olmasına rağmen fazlasıyla ilgi çekti. Romanımın kitapçılarda hızla tükenmeye başlamasından dolayı Hadimi Hazretleri'nin ne kadar çok sevildiğini ve yedi yılıma mal olmuş olsa da buna fazlasıyla değdiğini düşünüyorum" dedi. Üniversitelere de sitem eden Ürkmez, Hadimi'nin seksen tane eseri olmasına rağmen sadece bir şerhi ve birkaç tane risalesinden başka günümüz Türkçesine çevrilmiş eseri bulunmadığını belirterek, üniversitelere de çağrıda bulundu. Üniversitelerin ilgili fakülte ve bölümlerinin, Hadimi gibi her yönüyle emsal teşkil edebilecek bir değerimizi tez çalışmalarıyla yeni nesillere tanıtmaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

İstanbul Osmanlı Ürkmez Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title