Haberler

ABD'den İsrail'e on milyonlarca dolar değerinde bomba ve mühimmat desteği planı

Güncelleme:

Tel Aviv yönetiminin yerinden edilmiş 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine saldırı hazırlıkları sürerken, ABD yönetimi ise on milyonlarca dolar değerinde binlerce bomba ve mühimmatı İsrail'e göndermeyi planlıyor. Silah teslimatı planının incelendikten sonra kongreye sunulacağı öğrenilirken, İsrail yönetiminin ise "bölgesel tehditler" nedeniyle hızlı bir şekilde bu silahları almak istediği belirtildi.

İsrail saldırılarından kaçan 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze'nin güneyindeki Refah kendine saldırıya hazırlanırken, ABD yönetiminin de Tel Aviv'e on milyonlarca dolar değerinde binlerce bomba ve mühimmat göndermeyi planladığı belirtildi.

ON MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE BOMBA VE MÜHİMMAT GÖNDERECEKLER

İsrail'in yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'deki katliamı devam ederken, ABD yönetiminin de Tel Aviv'e silah desteği sürüyor. The Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi, Biden yönetiminin İsrail'e silah göndermeyi planladığını yazdı. ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, İsrail'e gönderilecek silah teslimatının her birinden yaklaşık bin adet olmak üzere MK-82 türü bomba, KMU-572 saldırı mühimmatı ve FMU-139 bomba fitillerini içerdiği kaydedildi.

Silahların on milyonlarca dolar değerinde olduğunun tahmin edildiği belirtilen haberde, sevkiyatın hala ABD yönetimi tarafından incelendiği ve Biden yönetiminin teslimatı kongreye sunmadan önce detaylarının da değişebileceği vurgulandı.

ABD'den İsrail'e on milyonlarca dolar değerinde bomba ve mühimmat desteği

İSRAİL, BU SİLAHLARI HIZLI BİR ŞEKİLDE ALMAK İSTİYOR

Haberde silah teslimatı planının İsrail'in bir milyondan fazla insanın sığındığı Refah'a saldırı planları sırasında geldiğine dikkati çekilerek, "İsrail hükümetinin bölgesel tehditler nedeniyle hızlı bir şekilde bu silahları almayı istediğine" yer verildi.

ABD'nin, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana Tel Aviv yönetimine yaklaşık 21 bin hassas güdümlü mühimmat sağladığı ve İsrail'in bunların yarısını kullandığı aktarılan haberde, ABD istihbarat değerlendirmesine göre kalan silahların İsrail'in Gazze'deki saldırılarını 19 hafta daha sürdürmesi için yeterli olacağı kaydedildi.

Öte yandan İsrail'in Hizbullah'a karşı saldırı başlatması durumunda "bu sürenin günlere kadar daralacağı" da ifade edildi.

ABD'den İsrail'e on milyonlarca dolar değerinde bomba ve mühimmat desteği

YERİNDEN EDİLMİŞ FİLİSTİNLİLERİN SIĞINDIĞI REFAH

Gazze'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. İsrail'in 7 Ekim'deki saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Yerinden edilen Filistinlilerin büyük bölümü, İsrail'in daha önce "güvenli olduğunu" iddia ettiği Refah'a sığındı. Kuzey bölgelerden gelenlerle Refah'ın nüfusu 4 katından fazla artarak 1,4 milyona ulaştı.

ABD'den İsrail'e on milyonlarca dolar değerinde bomba ve mühimmat desteği

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah'a sığınan Filistinlilerin büyük bir bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

Netanyahu, 9 Şubat'ta İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına "Refah'a saldırı planı hazırlanması" talimatını vermişti.

Kaynak: AA / Güncel

Tel Aviv İsrail Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Bakmadan Geçme

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

500

Yorumlar (34)

Ahmet Say:

Muhalefete verilen her oy bunlara verilen her oydur

69
127
yanıtYanıtla
Timur:

Yönetimde iyi ki CHP yada başka parti yok. Olsaydı derdiniz "İsraille neden savaşmıyor!". Ama yönetimde İslami hassasiyetle iktidara gelmiş bir parti var ve Filistin'deki mazlumların zulmüne hepimiz seyirci kalıyoruz

yanıt130
yanıt21
Dr.Kimbel:

Muhalefetle alakasi ne ne uctin rakimi wiski mi

yanıt11
yanıt5
Ahmet Say:

Evet Amerika'ya havalimanı satacağım diyen müslüman kardeşlerimizi istemiyorum diyen hükümetti dimi elin ukraynalarına el açan Hristiyanlar dan bir kişi laf ediyormu bizde müslüman kardeslerimizin yanındayız

yanıt5
yanıt0
Bilal Xxxx:

İyi de arkadaş iktidara verdik de ne oldu. Sonuç ortada. Sayısız gemiler israile gitti geldi. Her türlü ticari, ekonomik ve diplomatik ilişki devam ediyor. Neden bir iha, siha veya sikah satışı yapılmadı Hamasa.

yanıt7
yanıt1
Mutlu Sutcu:

Hain abd devleti Filistin de yaşanan savaş birgün senin ülkende de olacak. O zaman gülüp geçeceğiz.

143
4
yanıtYanıtla
Mutlu Sutcu:

İçimizde abd sevicileri oldukça bizim sırtımız yerden kalkmaz.

yanıt14
yanıt2
Muharrem Şahin:

Allahtan başka kimse bu azgın köpeklerin hakkından gelemez

106
11
yanıtYanıtla
Onemli Degil:

Turkiye de Israil e Gemilerle Mal Tasiyip Bir Sekilde Destek Vermiyor mu, Illa Silah Ile mi Yardim Sayiliyor ?

81
20
yanıtYanıtla
Berjeri aşireti:

İsraile ürün veren şirketlerin tamamı muhalefet partilerine üye ve destekçileri!hem ürün veriyorlar hemde türkiyeden bukadar bukadar ürün gidiyor diye iktidarı suçluyorlar.herzamanki gibi profosyonel progopanda yapıyorlar

yanıt6
yanıt8
Tüm 34 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title