Haberi Paylaş

ABD'de Polisin Aşırı Güç Kullanması Tartışmaları

Güncel Haberler

ABD'de Polisin Aşırı Güç Kullanması Tartışmaları

ABD Adalet Bakanlığı, geçen ay polisin 12 yaşında bir çocuğu da öldürdüğü Cleveland kentinde, emniyet güçlerinin sıkça ve sistematik şekilde aşırı ve gereğinden fazla güç kullandığını tespit etti Adalet Bakanı Holder, bu durumun yetersiz eğitim ve hesap verebilirlik eksikliği gibi nedenlerinin olduğu sonucuna vardıklarını bildirdi.

ABD Adalet Bakanlığı, geçen ay polisin elinde oyuncak silah olan 12 yaşında bir çocuğu da öldürdüğü Cleveland kentinde, emniyet güçlerinin sıkça ve sistematik şekilde aşırı ve gereğinden fazla güç kullandığını saptadı.

ABD'de, Ferguson'da ve New York'ta siyahilerin öldürülmesine karışan polislerin yargılanmasına gerek görülmemesinin ardından başlayan ırkçılık ve polisin aşırı güç kullanımı tartışmaları sürüyor.

ABD'de arka arkaya ortaya çıkan polis şiddeti vakaları ve polislerin lehine çıkan tartışmalı jüri kararlarının ülke genelinde yarattığı infialin etkisini sürdürdüğü bir dönemde ABD Adalet Bakanlığı da geçen ay polisin 12 yaşında bir çocuğu öldürdüğü Cleveland kentindeki polis teşkilatına ilişkin uzun süredir yürüttüğü incelemeyi tamamladı.

Bu konudaki federal soruşturma, Kasım 2012'de yaşanan bir polis kovalamacasında yaklaşık 100 polis yetkilisinin bir araca 137 kez ateş ederek, silahsız 2 kişinin ölümüne yol açmaları başta olmak üzere, polisin karıştığı kimi benzer vakaların yarattığı tepki üzerine Mart 2013'te başlatılmıştı.

Cleveland polisinin 2010-2013 yıllarında karıştığı 600 civarında güç kullanımı vakasını gözlem altına alan soruşturmanın sonuçları, Adalet Bakanı Eric Holder tarafından kenti ziyareti sırasında açıklandı.

Bakanlık raporunda, polisin sıkça ve sistematik biçimde aşırı ve gereğinden fazla güç kullandığının tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Raporda, polisin pervasız tavırlarıyla hem kamuoyunu hem de kendi çalışma arkadaşlarını tehlikeye attığı gözlemine de yer verildi.

-"Sorun eğitim ve hesap verilebilirliğin yoksunluğu"-

Holder da bakanlığının aylardır süren incelemesinden sonra Cleveland polis teşkilatının sistematik olarak "aşırı güç" kullanımı uyguladığına inanmak için "makul sebeplerin" bulunduğu, bunun nedeninin de yetersiz eğitim ve hesap verebilirlik eksikliği olduğu sonucuna vardığını belirtti.

Bunların bir gecede düzeltilemeyeceğini anlatan Holder, ancak kent yönetimi ve federal hükümetin polis teşkilatındaki kusurları giderme ve işleyişini yeniden düzenlemeye yönelik reformlar üzerinde çalışma kararı aldıklarını kaydetti.

Cleveland Belediye Başkanı Frank Jackson ve Adalet Bakanlığı arasında bu konuda bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, her iki tarafın, polis teşkilatında yapılacak reform çalışmalarını idare etmek üzere mahkeme tarafından bir gözlemcinin atanması doğrultusunda çalışmasını da öngörüyor.

-"Pervasız güç kullanımı"-

Adalet Bakanlığı'nın 53 sayfalık raporunda, Cleveland polis yetkililerin sistematik bir biçimde pervasızca güç kullanımına başvurduğu belirtilirken, arama ve el koyma faaliyetlerine dair de kaygılar ifade ediliyor.

Raporda, polis yetkililerinin "hatalı yöntemler, yetersiz eğitim, denetim ve hesap verme eksikliği" gibi sebepler yüzünden insanların vatandaşlık haklarını sıkça ihlal ettiği, yetkililerin aşırı güç kullanımının kentte özellikle siyahiler arasında derin güvensizlik yarattığı tespiti yer alıyor.

-"Yanlış kişiyi vurdukları çok vaka var"-

Cleveland polisinin federal inceleme görevlilerince istenen belgelerin birçoğunu vermediğine de dikkat çekilen raporda, "Polis yetkililerinin, ya silahlarını yanlışlıkla ateşledikleri ya da yanlış kişiyi vurdukları çok sayıda vaka gördük" değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, yetkililerin gözaltılar sırasında insanların nasıl kontrol altına alınacağı konusunda zayıf eğitime sahip olduğu, bazı yetkililerin ateşli silahların güvenli şekilde nasıl kullanılacağını bilmediği gibi tespitler de bulunuyor.

-Ceza verilmesi oranı düşük-

Özellikle güç kullanımı konusunda polise sert eleştirilerin yöneltildiği raporda, uygunsuz güç kullanımından dolayı polislere ceza verilmesi oranının da çok düşük olduğu, son 3 yılda sadece 6 polis yetkilisinin uygunsuz güç kullanımı nedeniyle açığa alındığı kaydedildi. Raporda, polisin hatalı vakalarının da çoğu zaman rapor edilmediği ortaya çıktı.

Raporda, vakalara dair verilen örnekler de dikkati çekiyor. Bir vakada, polisin zorla tutulduğu evden kaçarken üzerinde sırf iç çamaşırı olan ve bu nedenle üzerinde silah gibi hiçbir tehlikeli aletin olamayacağı bir kişiyi, kolunu kaldırıp elini kendisine doğru uzattığı gerekçesiyle 2 kurşun sıkarak vurduğu belirtildi. - Washington DC

Kaynak: AA / Güncel

Adalet Bakanlığı Eric Holder Cleveland New York Politika Güncel Haberler

title