Haberler

AB: Gazze'de Derhal Ateşkes Sağlanmalı

Güncelleme:

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Ortadoğu toplantısı öncesinde yaptıkları açıklamalarda, Gazze'de derhal ateşkes sağlanmasının öncelik olduğunu vurguladılar.

Ukrayna, Gazze özelinde Ortadoğu Barış Süreci ve Irak gündemiyle toplanan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, toplantı öncesinde yaptıkları açıklamalarda, Gazze'deki durumun vahametine dikkat çekti ve derhal ateşkes sağlanmasının öncelik olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Çok sayıda kurban yaratan ve yan yana yaşama eğilimi olan iki toplum arasındaki gerginliği ve nefreti şiddetlendiren saldırıların ve katliamın sürmesinin hiçbir gerekçesi olamaz" dedi. Fransa'nın tutumunun "derhal ateşkes sağlanması amacıyla güçlü şekilde hareket etmek" olduğunu belirten Fabius, sivil halkın acı çektiği Gazze'deki durumun çok çetin olduğunu ifade etti.

Gazze'deki durumu "korkunç" olarak tanımlayan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, derhal ateşkese ihtiyaç olduğunu ifade ederek "İstediğimiz ateşkes bir sonraki savaşa kadar ateşkes değil. Gazze trajedisine çözüm olacak bir ateşkes" dedi. Bildt, roket atışlarının ve bombardımanların durması gerektiğini kaydederek, "2012 ateşkesine dönülmesini sağlamanın ilk hedef olduğunu" söyledi. Bildt, ateşkesin de ötesine geçilerek kapsamlı bir anlaşma yapılmasının önemine dikkat çekti.

Sivil kayıpların çok yüksek olduğuna işaret eden Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ateşkesin gerekli olduğunun altını çizerek "Bu şiddet durmalı" ifadesini kullanırken, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, öncelikle ateşkesin gerekli olduğunu ancak AB olarak daha fazlasını yapmaları gerektiğini söyledi. Reynders, "Ateşkes istemeliyiz ancak bunun yanında da masaya bazı siyasi ve ekonomik öneriler koymalıyız" diye konuştu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da ateşkesin hem diplomatik çözüm hem de insani yardım için gerekli olduğunu kaydetti. Linkevicius, "İsrail'in kendini savunma hakkını anlıyoruz ancak Hamas'ın ateşkesi neden kabul etmediğini anlamıyoruz" dedi. Kendini savunma hakkının da ölçülü olması gerektiğini belirten Linkevicius, sivil kayıpların önlenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangeos Venizelos ise ateşkes için tek çözüm olarak gördükleri Mısır'ın inisiyatifinin kabulü için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

AB Dışişleri Konseyi toplantısının ardından Gazze konusunda bir sonuç bildirisi yayımlanması öngörülüyor.

Kaynak: AA / Güncel

Avrupa Birliği Carl Bildt Ukrayna Gazze Politika Güncel Haberler

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran 'şeriat' sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran "şeriat" sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Bakmadan Geçme

Soma nerede? Soma hangi ile, nereye bağlı? SOMA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Soma'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? #128680 MANİSA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Manisa'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? İZMİR'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı İzmir'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? 3. Dünya savaşı mı çıkıyor, Hakan Fidan ne dedi? Fenerbahçe hangi takımlarla hazırlık maçı yapacak 2024-25? 25 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Petrolul Ploieşti hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? 25 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 24 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 25 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 24 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title