Haberler

AA'nın Savaş Muhabirliği Eğitimi, gazetecileri zorlu koşullara hazırlıyor (1)

Güncelleme:

Anadolu Ajansı (AA), Polis Akademisi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapabilecek muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen "22.

Anadolu Ajansı (AA), Polis Akademisi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapabilecek muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen "22. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi"nin ikinci haftası, zorlayıcı eğitimlerle devam etti.

AA bünyesinde görevli muhabirlerin yanı sıra Kırgızistan, Kazakistan, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Ukrayna, Gürcistan ve ABD'den 14, yurt içinden 11 medya mensubunun katıldığı eğitimin ikinci haftası, Özel Harekat Başkanlığının Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde başladı.

Silah ve balistik konularında çeşitli bilgiler verilen 25 kursiyere, kaçırılma ve rehin alınma durumunda yapılması gerekenler anlatıldı.

Kursiyerler, daha sonra uzman eğitmenler eşliğinde çatışma anı tatbikatına katıldı.

Gerçeğini aratmayan tatbikat bölgesinde korunmaya çalışan katılımcılar, senaryo gereği yaralanan bir muhabirin de bölgeden tahliyesini sağladı.

Eğitim, temsili olarak savaş bölgesinde görev yapan 2 muhabirin kaçırılarak rehin alınmasıyla devam etti. Gazeteciler, arkadaşlarını rehin alan kişilerle müzakere etti.

Dağa intikal edip, geceyi mevzilerde nöbet tutarak geçirdiler

Katılımcılar aynı günün akşam saatlerinde, "Pusu ve pusudan korunma yöntemleri, rota belirleme ve gece yön bulma uygulamaları" eğitimi kapsamında, ağır teçhizat ve teknik ekipmanlarıyla Elmadağ'a intikal etti.

Zorlu yolculuğun ardından bölgeye ulaşan kursiyerler, geceyi kendi yaptıkları mevzilerde geçirdi.

Polisin, baskın tatbikatlarına karşı senaryo gereği alıkonulmamak için sırayla sabaha kadar nöbet tutan katılımcılar, günün ilk ışıklarıyla aynı güzergahtan yürüyerek Özel Harekat Başkanlığına döndü.

Burada kursiyerlere, patlayıcılar ve tehlikeli alanlarla uygulamalı dersler verildi.

"Pek çok ülkeden medya mensubu bu programı ilgiyle takip ediyor"

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal, AA muhabirine, eğitmenlerin, riskli bölgelerde görev yapacak kursiyerlere deneyimlerini paylaştığını anlattı.

Gazetecilerin özellikle savaş ve çatışma bölgelerindeki olaylara karşı hazır hale gelmesinin önemli olduğunu vurgulayan İnal, şöyle devam etti:

"Toplumsal olaylarda karşılaşılan zorluklar, savaş alanlarında gazetecilerin kaçırılması, sorgulanması, arazide barınak yapma, zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmenin birtakım inceliklerini ve tekniklerini öğretiyoruz. Yaralanmalar olabilir. Bu yaralanmalara karşı varsa ilk yardım bilgilerinin tazelenmesi, yoksa temel ilk yardım bilgilerini öğretmeyi, bunlarla ilgili deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz."

İnal, Savaş Muhabirliği Eğitimi'nin her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Pek çok ülkeden medya mensubu bu programı ilgiyle takip ediyor, katılıyorlar. Burada kazanılan deneyimler, gazeteci arkadaşlarımızın alanda hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik. Polis Akademisinin verdiği bu eğitimler, dünyada sertifikalı tek program. Başka bir benzeri yok. Bu yüzden pek çok coğrafyadaki gazeteci arkadaşlarımız, medya mensupları bu programa çok büyük ilgi gösteriyorlar. Biz de o ilgiye layık olmaya çalışıyoruz. Umut ederim, burada gösterdiğimiz şeylerle karşılaşmazlar ama karşılaşırlarsa kendilerini koruyabilecek, hayatta kalabilecek ve hayatlarını devam ettirip sağlıklı haber geçebilecekleri pek çok şeyi öğretiyoruz."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin de eğitimci kadrosuyla destek verdiği, Türkiye'de alanında tek olma özelliği taşıyan Savaş Muhabirliği Eğitimi, 7 Ekim'de sona erecek. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılar, uluslararası geçerliliği olan "Savaş Muhabirliği Sertifikası" alacak.

Kaynak: AA / Güncel

Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

Canlı anlatım! Kıran kırana maçta Fenerbahçe önde

Canlı anlatım! Kıran kırana maçta Fenerbahçe önde

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Bakmadan Geçme

Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri! Galatasaray Fenerbahçe seyirci sayısı kaç? Galatasaray Fenerbahçe tribünlerinde kaç kişi var, kaç bilet satıldı?
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title