Haberi Paylaş

Türkiye'yi ayağa kaldıran istismar olayıyla ilgili yeni gelişme! Meclis harekete geçti

Güncel Haberler

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında evlendirdiği ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı iddiası tüm Türkiye'yi derinden sarsmıştı. Skandalın ardından çocuk istismarına karşı Meclis'te kurulan komisyon, olayla ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Buna göre, 6 yaşındaki çocuğun istismarıyla ilgili İstanbul'da inceleme yapılacak.

Her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı. Aydoğdu, komisyonun çalışma konusunun çok hassas olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizin belki de 'geleceğimiz' diye düşündüğümüzde en hassas konusu çocuk konusu. Çocuğu istismar edebilecek her muhatapla ilgili burada bir çalışma yapacağız. Bizim için ümit verici olan hatta kıvanç verici olan şey bütün arkadaşlarımız aynı kanaatleri taşıyor. El birliği ile çalışacağız bu komisyonda. Bu konuda siyasi partilerimizin başka siyasi sahalarda takip ettiği tezlerle ilgili bir tavır alış olmayacak" dedi.

Toplantıda komisyonun çalışma takvimi, çalışma usulleri, komisyona davet edilecek kurum ve kuruluşlar ele alındı. Komisyonda, 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu iddiasıyla ilgili İstanbul'da inceleme yapılması kararlaştırıldı.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızı H.K.G.'yi henüz 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirdiği iddiası ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı iddiası Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Kadir İstekli'nin, Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşındayken istismar ettiği ve H.K.G'nin anne ve babasının da istismara izin verdiği iddialarına ilişkin iddianame kabul edilmişti. Olayla ilgili Gümüşel ve İstekli tutuklanmıştı.

Kamuoyundaki tepkilerin ardından olaya bakanlıklar müdahil olmuştu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duruşma gününün daha erkene çekilebilmesi için talepte bulunmuştu. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi talebi uygun bulmuştu. Davanın ilk duruşması 30 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

Haberler.com - Güncel

İstanbul Aksaray Çocuk Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Alkurt:

Murat, VARSA 6 YI GECTIM 13 YASINDAKI KIZINI EVLENDIR O ZAMAN, YAHU CAHIL CAHIL KONUSMAYIN..15 16 YASLARI DAHA COCUK..NEYIN KAFASINI YASIYORSUN..

Cevap Yaz53Yayından Kaldır
DODOK DODOK:

Bir kız çocuğunun gelişim yaşını (kemik büyüme yaşı) doldurmadan evlenip çocuk doğurması ilmen zararlı olduğu gibi dinende mümkün değildir. Çünkü; Kur'an ayetleri öyle söylüyor.

Cevap Yaz36Yayından Kaldır
Murat Vural:

Türkiye'de 15 - 16 yaşlarında çocuk doğurmuş binlerce kadın var . Daha liselerde doğurduğu bebeği bir kenara bırakanları saymıyorum bile ... Kuran'da içinizden bekar olanları evlendirin diye Allah'ın emri varken kimse kafasına göre yorum yapmasın .Okulların durumu ortada ...!

106Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title