Haberler

Türkiye'yi ayağa kaldıran istismar olayıyla ilgili yeni gelişme! Meclis harekete geçti

Güncelleme:

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında evlendirdiği ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı iddiası tüm Türkiye'yi derinden sarsmıştı. Skandalın ardından çocuk istismarına karşı Meclis'te kurulan komisyon, olayla ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Buna göre, 6 yaşındaki çocuğun istismarıyla ilgili İstanbul'da inceleme yapılacak.

Her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı. Aydoğdu, komisyonun çalışma konusunun çok hassas olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizin belki de 'geleceğimiz' diye düşündüğümüzde en hassas konusu çocuk konusu. Çocuğu istismar edebilecek her muhatapla ilgili burada bir çalışma yapacağız. Bizim için ümit verici olan hatta kıvanç verici olan şey bütün arkadaşlarımız aynı kanaatleri taşıyor. El birliği ile çalışacağız bu komisyonda. Bu konuda siyasi partilerimizin başka siyasi sahalarda takip ettiği tezlerle ilgili bir tavır alış olmayacak" dedi.

İSTANBUL'DA İNCELEME YAPILACAK

Toplantıda komisyonun çalışma takvimi, çalışma usulleri, komisyona davet edilecek kurum ve kuruluşlar ele alındı. Komisyonda, 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu iddiasıyla ilgili İstanbul'da inceleme yapılması kararlaştırıldı.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızı H.K.G.'yi henüz 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirdiği iddiası ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı iddiası Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Kadir İstekli'nin, Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşındayken istismar ettiği ve H.K.G'nin anne ve babasının da istismara izin verdiği iddialarına ilişkin iddianame kabul edilmişti. Olayla ilgili Gümüşel ve İstekli tutuklanmıştı.

DURUŞMA TARİHİ ÖNE ALINDI

Kamuoyundaki tepkilerin ardından olaya bakanlıklar müdahil olmuştu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duruşma gününün daha erkene çekilebilmesi için talepte bulunmuştu. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi talebi uygun bulmuştu. Davanın ilk duruşması 30 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Yusuf Ziya Gümüşel İnceleme İstanbul Türkiye Çocuk Güncel Haberler

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Türbülans sonrası acil iniş yapan Singapur uçağında can kaybı 2'ye yükseldi

Türbülans sonrası acil iniş yapan Singapur uçağında can kaybı 2'ye yükseldi

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 1 komiser daha gözaltına alındı, 1 kişi serbest bırakıldı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 1 komiser daha gözaltına alındı, 1 kişi serbest bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

500

Yorumlar (5)

DODOK DODOK:

Bir kız çocuğunun gelişim yaşını (kemik büyüme yaşı) doldurmadan evlenip çocuk doğurması ilmen zararlı olduğu gibi dinende mümkün değildir. Çünkü; Kur'an ayetleri öyle söylüyor.

6
3
yanıtYanıtla
Murat Vural:

Türkiye'de 15 - 16 yaşlarında çocuk doğurmuş binlerce kadın var . Daha liselerde doğurduğu bebeği bir kenara bırakanları saymıyorum bile ... Kuran'da içinizden bekar olanları evlendirin diye Allah'ın emri varken kimse kafasına göre yorum yapmasın .Okulların durumu ortada ...!

yanıt6
yanıt10
Alkurt:

Murat, VARSA 6 YI GECTIM 13 YASINDAKI KIZINI EVLENDIR O ZAMAN, YAHU CAHIL CAHIL KONUSMAYIN..15 16 YASLARI DAHA COCUK..NEYIN KAFASINI YASIYORSUN..

3
5
yanıtYanıtla
Ahmet İşliyen:

Yuh olsun iftiralacılara

0
0
yanıtYanıtla
Ibrahim güçlü:

Aslında sizler çok iyi yapıyorsunuz bu işleri fetönun sizi nasıl chp nin başına getirdiğini herkes biliyor kaset iler şimdide provakator ve yalancı olmak çok kötü daha masada kendinizi ispatlayan ben adayım diyemediniz bu bir korkaklik emaresidir

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title