Haberler

3'üncü Uluslararası İstanbul Opera Festivali Başladı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce, Denizbank'ın katkılarıyla düzenlenen 3.Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haliç Kongre Merkezi'nde, Mozart'ın başyapıtlarından "Don Giovanni" operasıyla başladı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce, Denizbank'ın katkılarıyla düzenlenen 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haliç Kongre Merkezi'nde, Mozart'ın başyapıtlarından "Don Giovanni" operasıyla başladı.Festivalin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Günay: (AKM) "İnşallah 2013'ün Cumhuriyet Bayramı'nda,Cumhuriyet'in 90. yılında açılışını yapacağız" dedi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce, Denizbank'ın katkılarıyla düzenlenen 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haliç Kongre Merkezi'nde, Mozart'ın başyapıtlarından "Don Giovanni" operasıyla başladı. Geceye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'da katıldı. Günay opera öncesinde Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'e teşekkür plaketi takdim etti. Günay gecede yaptığı konuşmada, Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) ilişkin şunlarısöyledi: "Biraz önce sevgili genel müdürümüzün adını andığı zaman büyük alkış alan kurum, adında ne yazık ki kültür ve sanat sıfatı taşıyan bir sendikanın sudan ve siyasal nedenlerle yaptığı bir müdahalenin sonucunda, bilinçsizce verilmiş bazı kararların sonucunda... yer teslimi yapılmışken, proje sahiplerinin yaptığı Avrupa çapında bir projeye ve bugünkü rakamlarla 90 milyon liralık bir kaynak da hazır iken bu başvuru nedeniyle gecikmişti. Bunun acısını hep taşıdık."Bir kuruluşun katkıları ve yarısından fazlasını bakanlıklarının üstlenmesiyle kolları sıvadıklarını söyleyen Günay, "Önümüzdeki günlerde o mekanı basınla birlikte gezeceğiz. İnşallah 2013'ün Cumhuriyet Bayramı'nda, Cumhuriyet'in 90. yılında açılışını yapacağız" diye konuştu.

"İSTANBUL, İSTANBUL'UN DEĞİL TÜRKİYE'NİN YEGANE OPERA SAHNESİ OLAN AKM'YE BÜYÜK İHTİYAÇ DUYUYOR"

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen de Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nin bir İstanbul kenti projesi olduğunu belirterek, festivalin ana temasının, her zaman tarihi mekanlarda Türk ve doğu temalı operalarla ve ırk, dil, din ayrımı tanımayan bir müzik ve sahne diliyle İstanbul'dan dünyaya seslenmek olduğunu vurguladı. Gökmen, "İstanbul, yalnız İstanbul'un değil Türkiye'nin yegane opera sahnesi olan Atatürk Kültür Merkezi'ne büyük ihtiyaç duyuyor" diyerek, AKM'nin yeniden sahne sanatlarının hizmetine kazandırılması için çok kararlı tutumunu uzun süredir devam ettiren Bakan Günay'a teşekkürlerini dile getirdi.

FESTİVAL HAKKINDA

19 Temmuz'a kadar sürecek 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Türkve dünya operalarının seçkin yapıtlarını, görsel bir şölende sanat severlerle buluşturacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş rejisörü Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğinde organize edilen festival kapsamında dünyaca ünlü Arjantinli tenorJose Cura da bir konser verecek. Ayrıca, Samsun Devlet ve Opera Balesi Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" operasını; İzmir Devlet Opera ve Balesi, besteci Okan Demiriş imzalı "IV.Murat" operasını; İstanbul Devlet Opera ve Balesi "Yıldırım Bayezid"operasını; Antalya Devlet Opera ve Balesi ise besteci Selman Ada'nın Halit Ziya Uşaklıgil'in romanından esinlenerek bestelediği "Aşk-ı Memnu" operasını sahneleyecek.

"DON GİOVANNİ" OPERASI

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenen Mozart'ın iki perdelik "Don Giovanni" operasını Yekta Kara sahneye koydu. Orkestra şefliğini Winfried Müller'in, koro şefliğini Lyubomira Alessandrova'nın yaptığı operada Eralp Kıyıcı, Feryal Türkoğlu, Şenol Talınlı, Mithat Karakelle, Esin Talınlı, Sabri Karabudak, Görkem Ezgi Yıldırım ve Cem Beran Sertkaya yer alıyor. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Don Giovanni Denizbank İstanbul Mozart Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title