Haberi Paylaş

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Güncel Haberler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bütün ülkeler için tehlikeli olduğunu belirterek, "Eğer o gece darbeciler başarılı olsaydı bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için çok olumsuz gelişmeleri teşkil edecekti.

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bütün ülkeler için tehlikeli olduğunu belirterek, "Eğer o gece darbeciler başarılı olsaydı bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için çok olumsuz gelişmeleri teşkil edecekti." dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla Gürcistan'daki Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğinde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Davit Jalagonia, Gürcistan Parlamentosu'nun Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Arçil Khabadze, Tiflis Belediyesi Başkanı Yardımcısı Nina Khatiskaci, TİKA Tiflis Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Gürcü milletvekililer ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tiflis Ofisi yetkilileri, Türk ve Gürcü İş Adamları Derneği (GÜRTİAD) yetkilileri, Türk iş adamları ve davetliler katıldı.

15 Temmuz şehitleri için saygı duruşunda bulunulan etkinlikte, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında hazırlanan film gösterildi.

Etkinlikte, Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergi açıldı.

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, açılış konuşmasında, 15 Temmuz tarihinin hem bir anma hem de kutlama günü olduğunu söyledi. Gümrükçü, "Bir anma günü çünkü geçen yıl 15 Temmuz gecesi asker üniforması giymiş teröristlerin başlattığı bir kalkışma sonucunda 250 insanımız vatan, millet ve demokrasi için şehit olmuş. Onları saygıyla ve rahmetle anıyoruz ama bugün aynı zamanda bir de kutlama günüdür. Bu 250 şehidimizin ve onlara katılan milyonlarca insanımızın verdiği kahramanca mücadele sonucunda Türkiye halkı, Türkiye o gün darbeyi başarısız kılmış ve büyük bir demokrasi zaferine imza atmıştır." ifadelerini kullandı.

Gümrükçü, 15 Temmuz darbe girişimin arkasında FETÖ'nün olduğunun açık ve net olduğunu vurguladı.

FETÖ'nün sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı tehdit ettiğini, bu terör örgütün herkes için tehlikeli olduğunu ifade eden Gümrükçü, "Eğer o gece darbeciler başarılı olsaydı bu sadece Türkiye için değil tüm dünya için çok olumsuz gelişmeleri teşkil edecekti." diye konuştu.

FETÖ'yle mücadelenin sonuna kadar götürüleceğini kaydeden Gümrükçü, hukuktan ve demokrasiden sapılmayacağını aktardı.

TİKA'dan anma programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tiflis ofisinden alınan bilgiye göre, Gürcistan Stratejik Analiz Merkezi'nde FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla bir panel düzenlendi.

TİKA'nın düzenlediği programına TİKA Tiflis Koordinatörü Hüseyin Şanli, Gürcistan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Vakfı'nın (GFSIS) yetkilisi ve uzmanı Nodar Kharşildze, Gürcistan'ın çeşitli bakanlıkların yetkikileri, bürokratlar, medya mensupları ve akademisyenler katıldı.

Panel konuşmaların ardından 15 Temmuz'da yaşananlarla ilgili İngilizce hazırlanmış videolar gösterildi.

Kaynak: AA / Güncel

Hüseyin Şanlı Gürcistan Türk İş Türkiye Politika Güncel Haberler

title