Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç Açıklaması

Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç Açıklaması

Nurettin Dal - Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, ENERJİSA tarafından Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde yapımına başlanan Hidro Elektrik Santrali (HES) ve Termik Santrali'nin Göksun ekonomisine ciddi kaynak sağlayacağına inandığını söyledi.

Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç Açıklaması

Nurettin Dal - Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, ENERJİSA tarafından Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde yapımına başlanan Hidro Elektrik Santrali (HES) ve Termik Santrali'nin Göksun ekonomisine ciddi kaynak sağlayacağına inandığını söyledi.

Başkan Hurç, yaptığı açıklamada, bu büyük ekonomik güçten Göksun ve Tufanbeyli ilçelerinin azami şekilde faydalanması için Tufanbeyli Belediye Başkanı Recep Balı ile ortak projeler ürettiklerini belirtti.

Göksun-Tufanbeyli yolunda Recep Balı ile birlikte incelemelerde bulunan Başkan Hurç, şunları kaydetti:

"Günümüzde şehirlerin kalkınmasında ulaşımı çeşitlendirmenin önemli katkıları bulunduğu görülmektedir. Bölgesel kalkınmadaki diğer bir konu ise, bazı yerleşim yerlerinin belli bölgeleri ticari interlantı içerisine almasıdır. Bu bağlamda Göksun'da yaklaşık 70 kilometre karelik bir alanı sağlık, eğitim, ulaşım ve ticaret sahası olarak etki alanı içerisine almıştır. Komşu ilçemiz Tufanbeyli'de çok eskilerden beri bu etki alanımız içerisinde bulunmaktadır. Gerçekte Göksun - Tufanbeyli 45 kilometrelik bir yol iken, bu yol Göksun-Kayseri'nin Yeşilkent Kasabası-Tufanbeyli güzergahı ile 60 kilometre olarak kat edilmektedir. Göksun'da başlayıp Göynük-Fatmakuyu-Akçal-Taşpınar-Pınarlar köylerinden geçip Tufanbeyli'ye ulaşan ve halen köy yolu olarak kullanılan yol, karayolları standardında yapıldığında 15 km-lik kısalma ile 45 km olarak kat edilecektir."

Göksun-Tufanbeyli yolunun iki ilçe içinde son derece önemli olduğunu ve bu yolla ticari bağlantılarının gerçekleştiğini ifade eden Hurç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tufanbeyli'ye ENERJİSA tarafından HES ve Termik Santrali kurulmaktadır. Daha sonra bu santralin ikinci ünitesinin kurulacağından da söz edilmektedir. Termik santralin henüz kuruluş aşamasında ilçemizde var olan beton santralinden azami oranda istifade ederek ilçemize büyük orada ekonomik katkı sağladığı görülmektedir. Bu katkı santralin faaliyete geçmesiyle birlikte orada çalışacak olan personelin başta sağlık ve eğitim olmak üzere, alışveriş ve sosyal gereksinimlerinin yanında sanayi sitemizden azami oranda istifade edebilme fırsatı ile ilçemizi ekonomik yönden kalkınmaya götürecektir."

Bu fırsatların karşılıklı olarak değerlendirilmesinin zaman ve ekonomik kaybın önlenmesine neden olacağını vurgulayan Hurç, "Göksun'dan başlayıp Göynük-Fatmakuyu-Akçal-Taşpınar-Pınarlar köylerinden geçip Tufanbeyli'ye ulaşan ve halen köy yolu olarak kullanılan yolun, karayolları standardında planlamaya alınarak yapılması kaçınılmazdır. Hiçbir rampası ve yapımına hiçbir engeli olmayan bu yolun işler hale getirilmesi hem ülke ekonomisine hem de Göksun ve Tufanbeyli'nin ekonomisine ciddi kaynak sağlayacaktır. Bu nedenle bu yolun, karayolları ağına alınması için Sayın Balı ile ortak proje hazırlayıp Kahramanmaraş ve Adana Milletvekillerimize sunacağız" şeklinde konuştu.

-Tufanbeyli Belediye Başkanı Balı-

Tufanbeyli Belediye Başkanı Recep Balı ise günümüz şartlarında ulaşımda zaman ve maliyetin çok önemli olduğunu söyledi.

Balı, şunları kaydetti:

"Meslektaşım Ramazan Hurç ile tarihi ve kültürel bağları olan iki ilçenin birlikte kalkınabileceğini düşünüyor ve bu yönde ortak çalışmalar yapıyoruz. Günümüz şartlarında ulaşımda zaman ve maliyet çok önemlidir. Bu sebeple bu projenin bir sonraki ayağı Göksun-Tufanbeyli- Tomarza-Kayseri yolu olmalıdır. Çünkü mevcut yolu kullanarak Tufanbeyli-Kayseri 165 km, Göksun-Kayseri 190 km ve Kahramanmaraş-Kayseri ise 273 km'dir. Ancak bizim son köyümüz olan Tozlu köyü ve Kayseri'nin Tomarza ilçesi arasındaki il sınırı olan Beydağlarının Dedebel mevkisinden tünel ile geçilmesi halinde her iki tarafta mevcut olan yolların bağlantısı sağlanmış olacaktır. Bu durumda Kahramanmaraş-Kayseri karayolu Göksun-Tufanbeyli -Tomarza -Kayseri güzergahında yaklaşık 50 ila 70 kilometre arasında bir kısalma söz konusu olacaktır. Bu sayede bölgenin iki sanayi gücü olan Kayseri ve Gaziantep'in bu yolu kullanarak zaman ve maliyetten elde ettiği kazanç başta ülke ekonomisi olmak üzere Tufanbeyli ve Göksun'un ekonomik kalkınmasına neden olacaktır."

- KAHRAMANMARAŞ