Global Capital Management, Türkiye'de Dördüncü Yatırımını Yaptı

Global Capital Management, Türkiye'de Dördüncü Yatırımını Yaptı

Global Capital Management, Türkiye'nin lider outdoor spor giyim ve malzeme perakendecisi olan SPX'in çoğunluk hissesini, GMFA fonu aracılığı ile almak için anlaşmaya vardı.

Global Capital Management, Türkiye'de Dördüncü Yatırımını Yaptı

Global Investment House'un alternatif varlık yönetim birimi Global Capital Management LTD ("Global"), GMFA fonunun, Türkiye'nin lider spor giyim ve malzeme perakendecisi Olgarlar A.Ş. ("SPX", "Olgar Grup", "Şirket") ile hisse satışı yoluyla ortaklık yapma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Özhun Olgar ve Orkun Olgar, 10 yıldır devam ettikleri yönetim görevlerine GMFA ortaklığı ile de devam edecekler.

1989 yılında, spor ürünleri perakendecisi olarak kurulan SPX, hâlihazırda Türkiye spor ve lifestyle ürünleri sektöründe bireysel spor, lifestyle ve outdoor ürünleri alanlarında perakendecilik ve münhasır dağıtıcılık yapmaktadır. Şirket'in perakende kanalında, çeşitli spor kategorilerinde giyim ve malzeme ürünleri satışı yapan 22 SPX mağazası, çok markalı ayakkabı perakendesi alanında faaliyet gösteren altı adet Vault mağazası, bir Quiksilver mağazası ve bir online mağazası ile faaliyet göstermektedir. Dağıtım kanalında ise Şirket, başta Salomon, Merrell, Quiksilver, Billabong, Babolat, Rossignol ve Burton olmak üzere 30 global markanın münhasır temsilciliğini ve dağıtımını yapmaktadır. Olgar Grup'un cirosu 2011 ve 2014 yılları arasında, ABD Doları bazında yıllık %14 büyüme kaydetmiştir.

Türkiye spor ürünleri perakende piyasasının büyüklüğü yaklaşık olarak 1 milyar ABD$ seviyelerindedir ve önümüzdeki beş yıl boyunca ABD$ bazında, yıllık ortalama %10 büyüme kaydedeceği öngörülmektedir. Bu büyümenin ana sebepleri olarak artan hane halkı geliri, Türk toplumunun sağlıklı hayata ve buna bağlı olarak spor aktivitelerine artan ilgisi ve ülkenin elverişli demografik yapısı öne çıkmaktadır.

GMFA'nın yaptığı bu yatırım, Türkiye'deki pazar payını arttırmasına, yeni markaların dağıtım operasyonlarının sisteme katılmasına ve önemli Avrupa ve Orta Doğu piyasalarına giriş sağlamasına önayak olacak ve SPX'in büyüme planlarını destekleyecektir. Olgar Grup perakende kanalında SPX, Vault, Routefield (SPX'in kendi günlük giyim markası) ve Quiksilver mağazaları açarak büyümeyi planlamaktadır. Dağıtım kanalında ise hâlihazırda münhasır distribütörlüğü yapılan markaların cirolarının organik olarak büyütülmesi ve Dünya'nın önde gelen diğer spor ve lifestyle markalarının münhasır dağıtım haklarının alınması yolu ile büyüme sağlanması planlanmaktadır

İşlem hakkında yorum yapan Özhun Olgar ve Orkun Olgar, bu ortaklığın SPX için bir dönüm noktası olacağını belirttiler: ve "Global Capital Management ile bu ortaklığa imza atmaktan çok memnun olduk. Bu ortaklık piyasadaki konumumuzu güçlendirecek ve faaliyetlerimizi yeni kategoriler ve kanallara taşımamıza olanak sağlayacaktır. Hedefimiz, yeni spor ve lifestyle markalarının münhasır dağıtım haklarını almak ve hızlı büyüyen bu piyasadaki konumumuzu güçlendirmektir." açıklamasında bulundular.

Global Capital Management'ın yönetici ortağı Sulaiman Al-Rubaie şu açıklamayı yaptı: "Bu yatırımımız, farklı fonlar altında, TAV, Bıçakcılar ve Yargıcı'dan sonra, Türkiye'de yaptığımız 4. yatırım olacaktır. Ülkenin makroekonomik olarak bölgedeki önemine inancımız doğrultusunda, Türkiye'ye ayırdığımız kaynakları her geçen gün arttırmaktayız. Şirket'in, değer yaratma, kurumsal yapılandırma, uluslararası genişleme ve finansal veriler ışığında yönetim konularındaki engin deneyimlerimizin yaratacağı katkı ile birlikte hem perakende kanalında hem de dağıtım kanalında büyüyeceğini öngörmekteyiz."

Global Capital Management yönetici ortaklarından ve Türkiye'deki özel sermaye yatırımları faaliyetlerinin başkanı olan İhsan Sancay şunları belirtti: "Global Capital Management'ın yatırımlarının odağı büyüyen şirketlere yöneliktir. Bu yatırım bize alanında benzersiz bir şirketin, büyüme planlarını ve potansiyelini desteklemek adına mükemmel bir fırsat sunmaktadır. SPX'in başarı hikâyesinin arkasındaki yetenekli ve hırslı yönetim kadrosu, sağlam finansal ve operasyonel performansı bizleri oldukça etkiledi. Sektörün büyük bir değişim başlangıcının eşiğinde ve SPX'in sektördeki bu büyümeden faydalanmak üzere güçlü bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Şirket için çok önemli operasyonel ve coğrafi genişleme potansiyeli olduğunu görüyor ve sektörün uzun vadedeki potansiyeline inanıyoruz; Bu bağlamda SPK'deki hırslı ve başarılı ortaklarımız ile Şirket'in büyümesine ve geleceğine yatırım yapmak için beraber çalışma konusunda kararlıyız.

Bu işlemde yatırım bankacısı olarak görev alan Pragma Yönetici Direktörü Kerim Kotan ise şunları söyledi: "Global Capital Management Şirket'in vizyonu ve stratejisini anlayan potansiyel yatırımcı olarak öne çıktı. Ayrıca, Global Capital Management, katma değerini ve ortaklık kapsamında sağlayacağı faydaları açıkça masaya koyarak da ön plana çıktı. Başlangıçtan beri var olan karşılıklı güven ortamı, her iki taraf için de tatmin edici bir işlemin hızlı bir şekilde tamamlanmasına imkân verdi.