Haberler

Çorap Motorundan Elektrikli Araç Üreten Lise Avrupa'ya Eğitim Verecek

Çorap motorundan elektrikli araç üreten lise Avrupa'ya eğitim verecekKAYSERİ - Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, çorap örme makinesi motorunu dönüştürerek, Türkiye'de ilk kez lise düzeyinde elektrikli araç üretti.

Çorap motorundan elektrikli araç üreten lise Avrupa'ya eğitim verecek

KAYSERİ - Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, çorap örme makinesi motorunu dönüştürerek, Türkiye'de ilk kez lise düzeyinde elektrikli araç üretti. Okul bu kapsamda, Letonya, Litvanya ve Estonya'daki 5 meslek lisesine eğitim verecek.

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Elektrik ve Elektronik Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanı öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 8 kişilik bir ekip, 2011 yılında Türkiye'de lise düzeyinde ilk kez elektrikli araç üretti. Türlü ekonomik zorluklarla ortaya çıkarılan 38 KEML 001 plakalı araçtan sonra, Milli Eğitim Bakanlığının projeye destek olmasıyla, aynı ekip bu kez 38 KEML 002 adlı ikinci elektrikli aracı üretti.

Okuldan mezun olan işveren öğrencilerin desteğiyle

Elektrikli araç projesinin yürütücüsü öğretmenlerden Mustafa İçöz, araç yapım sürecine dair şunları söyledi:

"Yıllardır düşündüğümüz bir projeydi ama maddi imkansızlıklardan dolayı yapamamıştık. İlk yaptığımız aracı şu anda işveren olan iki öğrencim yardımcı olduğu için yapabildik. Öğrencilerimden biri motorunu verdi, motoru çorap örme makinesinden söktük ve araca taktık. Okulun imkanları ile hurda bir aracı aldık, bütün mekaniklerini söktük, tekrar dizdik, üzerine kaplama yaptık ve elektrikli sistemini donatarak bir araba haline getirdik. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapılabilir proje diye kabul etti ve bize 20 bin TL para yolladı. O parayla aldığımız araçtaki benzinle çalışan sistemi söktük, kendi ürettiğimiz elektrikli motoru ve aküleri koyarak otomobile monte ettik. Böylece okulun imkanları ile ikinci aracımızı da üretmiş olduk."

Lise düzeyinde ilk elektrikli araç üretimi

Türkiye'de lise düzeyinde ilk elektrikli araç yapan okul olduklarını vurgulayan Mustafa İçöz, birçok üniversiteden de önce söz konusu projeyi gerçekleştirdiklerini, hatta Çukurova ve Erciyes Üniversitesinden gelen ekiplerin araçlarını incelediğini söyledi.

Avrupa'ya eğitim verecekler

Şarj edilen araçların, saatte 80 kilometre hızla, 80 ile 100 kilometre yol kat edebildiğini belirten Mustafa İçöz, Erasmus KA2 Stratejik Ortaklık Projesi kapsamındaki, 'Araba Mekaniğinde Modern Çalışmalar' başlıklı proje ile Estonya'dan 3, Litvanya'dan ve Letonya'dan 1'er meslek lisesinin Nisan 2019'da okullarına geleceğini ve kendilerine eğitim vereceklerini ifade etti.

"Ülkemiz için araç üretebiliriz"

Projede yer alan 11'inci sınıf öğrencisi Mustafa Şahbaz ise, "Öğretmenlerime gerekli yerlerde yardımcı oldum. Elektrik aksamlarını tamamladım, bazı yerlerinde hasarlar vardı, onları onarmaya çalıştık. Bu okulda öğrenci olduğum ve Türkiye'de ilk kez bir lisede elektrik araç üretilmesinden dolayı gurur duyuyorum. Ülkemize, el ele vererek elektrikli araç yapabiliriz. Fazla sayıda üretebileceğimize de inanıyorum" diye konuştu. Şahbaz, ilerideki elektrik-elektronik mühendisi olmak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Letonya Türkiye Genel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye yükseldi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title