Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' - Haberler
Haberi Paylaş

Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"

AA - Haberler | Güncel
Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin katılımıyla düzenlenen "Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"nın bölge finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin katılımıyla düzenlenen "Genç Seda Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"nın bölge finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde çok sayıda öğrenci, öğretmen, din görevlisi ve vatandaşın katılımıyla düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Diyarbakır, Bitlis, Batman, Siirt, Şırnak, Van, Mardin ve Hakkari'den 9 öğrencinin yarıştığı finalde, Siirt'ten Muhammet Ayğan birinci, Hakkari'den Yusuf Özer ikinci, Diyarbakır'dan İsmail Bayram üçüncü oldu.

Ayğan, Türkiye birinciliğinde bölgeyi temsil edecek.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Yöneticisi Mehmet Yargın, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 10 bölgesinde düzenlenen yarışmalarda bölge birincisi olan gençlerin Türkiye genelinde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazanacağını belirterek, şunları söyledi:

"Temel amacımız Kur'an-ı Kerim'i çocukların kalplerine, ruhlarına nakşetmek ve anlaşılmasını sağlamaktır. Gençlerimiz üzerinde Kur'an-ı Kerim'in mana ve ehemmiyetinin biraz daha pekiştirilmesidir. Diyarbakır'da böyle bir bölge finali gerçekleştirmiş olduk. Bu faaliyetin kalan tek ayağı Türkiye birinciliğidir."

Diyarbakır'ın peygamberler ve sahabeler şehri olduğuna değinen Yargın, bölgenin kültürel dokusunu en iyi temsil eden il olduğunu kaydetti.

Yargın, yarışmanın ardından kente gelen gençlerin Diyarbakır'ın tarihi ve turistik yerlerini gezeceğini sözlerine ekledi.

Yarışmada birinci olan Ayğan ise, yarışmaya öğretmenleriyle hazırlandığını ve yorucu bir çalışmanın ardından düzenlenen yarışmada birinci olduğunu aktardı.

Türkiye finaline en iyi şekilde hazırlanacağını ifade eden Ayğan, "En kısa sürede hazırlıklara başlayacağım. Bölgemizi en güzel şekilde temsil edeceğim." ifadelerini kullandı.

AA - Son Dakika Haberleri