Genç kıza "platonik aşk dehşeti" yaşatan zanlıya, "bıçak öldürmeye elverişli değil" savunması

Genç kıza "platonik aşk dehşeti" yaşatan zanlıya, "bıçak öldürmeye elverişli değil" savunması

İhlas Haber Ajansı - Haberler | 3. Sayfa

Erzurum'da platonik aşk yaşadığı genç kızı defalarca bıçaklayarak dehşeti yaşatan sanık Murat Y.'nin kullandığı bıçağın öldürmek için elverişli bir bıçak türü olmadığı savunuldu. Öte yandan, zanlı Murat Y.'nin cezai ehliyeti olup olmadığı ise çelişkili raporlardan dolayı tekrardan araştırılacak.

Olay, 13 Ekim 2018'de Erzurum'un Aziziye ilçesi Dadaşkent Mahallesi'nde bir markette meydana gelmişti. Murat Y. isimli şahıs, çalıştığı marketteki iş arkadaşı Canısı Toktay'a arkadaşlık teklif etti. İddiaya göre genç kıza cep telefonundan mesajlar göndermeye başladı. Murat Y. markette de genç kızı rahatsız edince market müdürü tarafından önce işten uzaklaştırıldı, ardından işten çıkarıldı.

ÜÇ BIÇAK DARBESİ ALDI

Olay günü markete bıçakla gelen Murat Y., manav reyonu önünde bekleyen Canısı Toktay'a saldırdı. Genç kızı bıçaklamaya başlayan Murat Y., kaçmaması için Canısı Toktay'ı kolundan tuttu. Genç kız sol göğsü ve sırtından olmak üzere üç bıçak darbesi aldı. Yaşanan saldırıda market çalışanları, Murat Y.'yi etkisiz hale getirip elindeki bıçağı aldı.

Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada sanık Murat Y., 6. kez hakim karşısına çıktı. Davaya mağdur Canısı Toktay katılmazken, sanık Murat Y. ise Erzurum E Tipi Cezaevinden SEGBİS bağlantısıyla katıldı.

"PİŞMANIM PSİKOLOJİM BOZUKTU"

Sanık Murat Y. savunmasında olayın psikolojik sorunlar yaşadığı dönemde gerçekleştiğini ifade ederek, "Pişmanım psikolojim bozuktu. Ben bu suçu işlerken kendimde değildim. 2012 yılından beri tedavi görüyorum. Canısı beni tehdit edip rahatsız ediyordu" dedi.

Canısı Toktay'ın avukatları tutuklama kararının devamını ve tasarlayarak adam öldürmek suçundan zanlının en üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Genç kıza 'platonik aşk dehşeti' yaşatan zanlıya, 'bıçak öldürmeye elverişli değil' savunması

"BIÇAK ELVERİŞLİ DEĞİLDİ" SAVUNMASI

Murat Y.'nin avukatı ise mağdur Canısı Toktay'ın ölümcül bölgelerinden yara almadığını, zanlının elindeki bıçağın öldürmeye elverişli bir bıçak olmadığını, zanlının "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan değil "yaralama" suçundan yargılanmasını istedi.

RAPORLAR ÇELİŞKİLİ ÇIKTI

Psikolojik sıkıntılar yaşadığını savunun Murat Y.'nin Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği tarafından hazırlanan raporunda cezai ehliyetinin bulunduğu ancak tam olmadığı, Erzurum Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulunun hazırladığı raporda ise cezai ehliyetinin tam olduğu görüldü. Her iki raporun çelişkili olması üzerine mahkeme heyeti zanlının cezai ehliyetinin Erzurum Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tarafından tekrar araştırılmasına karar verdi. Sanık Murat Y.'nin ise tutukluluğunun devamına karar verilerek duruşmanın başka bir tarihe ertelenmesi kararı çıktı.

"PARASI NEYSE VERELİM"

Canısı Toktay olay günü Murat Y.'nin ailesinin kendi ailesini arayarak, "Senin kızın yüzünden benim oğlum ceza çekemez parası neyse verelim" dediklerini iddia etmişti.

"ADIMI VE ŞEHRİMİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALACAĞIM"

Toktay, aylar önce sosyal medya hesaplarında yayımladığı yazıyla gündem olmuş ve Murat Y.'nin serbest kalması halinde kendisinin şehrini ve ismini değiştirmek zorunda kalacağını söylemişti. Canısı Toktay yazısının son kısmında ise, "Ben adımı çok seviyorum. Değiştirmek istemiyorum. Ben Erzurum'u çok seviyorum. Gitmek istemiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Genç kıza 'platonik aşk dehşeti' yaşatan zanlıya, 'bıçak öldürmeye elverişli değil' savunması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (2)
SENAR: "sen kızın yüzeünden benim oğlum ceza çekemez, parası neyse verelim" sırf caninin ailesinin bu sözü üzerine bile adama 10 yıl verilmeli. Sizin oğlunuzun ne kıymeti var ki böyle ahlaksızca konuşabiliyorsunuz. Adalet
TARAFSIZGÖRÜŞ: Dünya nın en kötü mesleği avukatlık. gidip bir caniyi bir suçluyu haklı çıkarmaya çalışmak insanın vicdanen bitirir. Bu yüzden suçu sabit olanları mahkemeye taşımadan olay yerinde cezasını keseceksin.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title