Geleneksel Gerede Panayırı Açıldı
Haberler » Güncel » Geleneksel Gerede Panayırı Açıldı - Haber

Geleneksel Gerede Panayırı Açıldı

Tarihi asırlar öncesine dayanan Geleneksel Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve ilimiz protokolünün kurdele kesimi ve bereket duasıyla açıldı.

Geleneksel Gerede Panayırı Açıldı


Gerede İlçesine hem ekonomik yönden hem de tanıtımı açısından büyük önem arz eden Gerede Panayırının ilki Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Milletvekilleri ile , Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, bürokratlar ve halkın katılımı ile açıldı.

Panayır açılışının öncesinde konuşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, panayırın ilçe için önemine değinerek, "İlçemiz için büyük önem arz eden panayırımıza hoş geldiniz" dedi.

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun da açılış öncesinde bir selamlama konuşması yaparak, "Mazisi çok öncelere dayanan bu asırlık panayırda sizlerle olmak istedik. Bu mübarek Cuma gününde Allah kazancınızı bol eylesin" dedi.

Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise tarihi asırlar öncesine dayanan bu panayırın ilçe için hayırlara vesile olmasını dileyerek, "Bu mübarek Cuma gününde açılışımızı yapacağız. Allah hepinize hayırlı ve helal lokmalar nasip eylesin" dedi.

Bu panayıra ilk defa katıldığını ve gördüğü manzara karşısında mutlu olduğunu ifade eden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ise Gerede ilçesinde yüzyıllardır devam eden panayır geleneğinin hem sosyal bir faaliyet hem de ticari bir gelenek olduğunu kaydetti. Büyük şehirlerdeki insanların sosyal yalnızlık yaşadıklarını ifade eden Vali Zahteroğulları "Sizler çok şanslısınız. Büyük şehirlerde insanlar sosyal yalnızlık yaşıyorlar. Sizler burada köylüsü, kentlisi, yaşlısı, genci, çocuğu hepiniz birlikte güzel bir sosyal birliktelik yaşıyorsunuz. Ticari geleneğinizin yanı sıra zaten yüzyıllardır devam eden dericilik gibi bir üretim geleneğini de devam ettiriyorsunuz.
Konuşmasında Gerede'de bulunan ve Gerede dışında yaşayan iş adamlarına ve hayırseverlere de seslenen Vali Zahteroğulları, "Organize Sanayi Bölgesi'nde birçok boş yatırım alanımız var. Lütfen Gerede'li iş adamlarımız ve hayırseverlerimiz de buraya yatırım yapsınlar. Biz bunu özellikle istiyoruz. Biz zaten oralara yatırımcı buluyoruz. Dışarıdan gelen yatırımcılarımızın yanı sıra Gerede'li yatırımcılarımızı da özellikle bu alanda görmek istiyoruz. Geredeli insanlarımız da orada faaliyet göstersinler. Bu vesile ile burada bulunan esnaflarımıza da bol kazançlar diliyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından dualar eşliğinde tarihi Gerede Panayırı'nın açılışı gerçekleştirildi.
Açılışın ardından ise Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ve diğer protokol üyeleri panayırda bulunan esnafları gezdi. Vali Zahteroğulları açılışın ardından köy ürünlerinden alarak onlara destek olmaya çalıştı.
Gerede Panayırı birinci ve ikincisi olmak üzere 15gün ara ile altı gün sürecek. Gerede Panayırları'nın 1.'si 12-13-14 Eylül, ikincisi ise; 26-27-28 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler