Gazi Üniversitesinde Rektör Adayı Enflasyonu Yaşanıyor

Gazi Üniversitesinde Rektör Adayı Enflasyonu Yaşanıyor

28.06.2016 16:46 | Son Güncelleme: 28.06.2016 16:46
Gazi Üniversitesinde Rektör Adayı Enflasyonu Yaşanıyor

Gazi Üniversitesi’nde yapılacak rektörlük seçimlerinde aday enflasyonu yaşanıyor.

Gazi Üniversitesi'nde yapılacak rektörlük seçimlerinde aday enflasyonu yaşanıyor. 12 Temmuz 2016'da yapılması planlanan rektörlük seçimi öncesinde aday sayısı 20'ye ulaştı. Mevcut rektörün aday olmadığı seçimlerde Gazi Üniversitesi tarihinde görülmemiş bir aday sayısına ulaşılmış durumda.

Adayların yarısına yakını mevcut rektörün atadığı veya görev verdiği kişilerden oluşuyor. Eski rektör yardımcıları, Mahmut Özbay, İbrahim Uslan, Mehmet Türker, eski başhekim Kadriye Altok, eski dekan Hikmet Kavruk, mevcut rektör tarafından atanmıştı. Diğer taraftan daha önceki dekanlardan Sacit Turanlı, Derviş Yılmaz ve Mithat Üner ise tekrar aday oldu.

Adaylardan bir önceki seçimde 1. Sırada Cumhurbaşkanlığına gönderildiği halde atanmayan Derviş Yılmaz ve ilk 6'ya girdiği halde YÖK aşamasını geçememiş Sacit Turanlı yine aday olurken, milliyetçi kanada hitap eden adayların bolluğu dikkat çekerken, orta-sol, liberal ve daha küçük farklı gruplara hitap eden adaylar da seçimlerde yarışacak.

Adayların uzayan propaganda sürecinde maddi propagandada önde olan adaylar hemen fark ediliyor. Yemekler, özel röportajlar, basın toplantıları, gül ve çeşitli hediyelerin gönderilmesi bu seçimde çok moda. Bazı adayların ise iş adamlarının sponsor olduğu yemekler düzenlemesi dikkat çekiyor.

Öte yandan 4 yıl önceki seçim atmosferinin yaşanmadığı ve halen öne çıkan bir ismin olmadığı adaylık sürecinde Mehmet Türker için 3.5 yıllık rektör yardımcılığı döneminde Gazi Üniversitesi'nin çok büyük bir ivme yakaladığını belirtilirken son 4 yıldaki yatırımların 90 yıllık Gazi Üniversitesindeki tüm yatırımlardan daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu durum karşısında zengin miras nedeniyle mevcut rektörün tüm ekibi aday olması dikkat çekiyor.

Diğer taraftan daha önce atanmayan ama oy beklentisi yüksek olan adayların daha önceki atanmama nedenlerinin ne olduğu öğretim üyelerince tam olarak bilinmese de adayların ısrarının gerekçeleri sorgulanıyor. Gazi Üniversitesi'nde ayrıca bir ilk de yaşanıyor. Mevcut rektör tarafından atanan Gazi tarihindeki ilk kadın başhekim Kadriye Altok başarılı başhekimlik dönemini rektör olarak taçlandırmak istiyor. İlk kadın rektör adayı unvanı da alan Kadriye Altok çalışmalarına hızla devam ediyor

Seçimlerin diğer alışılmamış bir yönü de bizzat mevcut rektörün yazılı talimatıyla tüm adaylar üniversitenin tüm duyuru ve iletişim kanallarını eşit olarak ve rahatlıkla kullanıyor olması. Mevcut rektör ziyaretlerde de her adaya salon ve randevu imkanları konusunda eşit davranılması için fakülte ve okullara direktif verildiği, demokratik bir seçim olması için özen gösterdiği belirtiliyor.

Gazi Üniversitesi'nde rektör adayı olan öğretim üyelerinin isimleri ise şöyle: "Prof.Dr. A.Duran Türkoğlu,Prof.Dr. Adnan Abacı,Prof.Dr. Bülent Aytaç, Prof.Dr. Derviş Yılmaz, Prof.Dr. Dursun Taşçı,Prof.Dr. Emin Ersoy,Prof.Dr. Güçlü Yavuzcan,Prof.Dr. Hikmet Kavruk, Prof.Dr. İbrahim Uslan,Prof.Dr. Kadriye Altok,Prof.Dr. Kemal Görmez, Prof.Dr. M.Necat Coşkun, Prof.Dr. Mahmut Özbay,Prof.Dr. Mehmet Türker, Prof.Dr. Mehmet Zeki Taner, Prof.Dr. Mithat Üner, Prof.Dr. Murat Mollamahmutoğlu, Prof.Dr. Musa Bali, Prof.Dr. Mustafa Safran, Prof.Dr. Sacit Turanlı". - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title