Red Dead Redemption, Tennessee Üniversitesi'nde tarih dersi kaynağı oldu! - Haberler
Haberi Paylaş

  Red Dead Redemption, Tennessee Üniversitesi'nde tarih dersi kaynağı oldu!

  ESporTimes - Gamegar
   - Güncelleme:
  Red Dead Redemption, Tennessee Üniversitesi'nde tarih dersi kaynağı oldu!

  Rockstar Games'in sevilen serisi Red Dead Redemption, Tennessee Üniversitesi öğrencilerine tarih dersinde anlatılacak. Üniversitede çalışan Profesör Tore Olsson, oyunlar üstünden Amerika tarihini anlatacağını duyurdu.

  Tarihi açıdan eski dönemde geçen birçok oyun bir şekilde gerçek tarihi olaylardan esinlenerek bizlere hikaye anlatıyor. Red Dead Redemption ise bildiğiniz gibi Amerika'nın tarihini ele alıyor. Tabii ki Rockstar, çeşitli kinaye ve kurgularla olayları daha farklı boyuta taşıdı. Ancak Profesör Olsson'a göre 1899-1911 arası dönemi anlatmak için fazlasıyla uygun.

  Duyuruyu Twitter'dan yapan Olsson, Ağustos 2021'de başlayacak dersin adının da "HIUS 383: Red Dead America" olacağını açıkladı. Ders boyunca oyunların bizlere anlattığı hikayeler üstünden çeşitli konuların anlatılacağını belirtti.

  PROFESÖR OLSSON ANLATACAĞI KONULARA DA DEĞİNDİ

  Bunun ardından Olsson, derste anlatacağı konuları yine Tweet serisi üzerinden paylaştı. Olsson'un derste işlemeyi düşündüğü konular ise şöyle:

  • Sınır mitolojisi (frontier myth) ve uzun süreli etkileri
  • Tekelci sermayenin gelişimi ve demiryollarının tekelci gücü yayması
  • Yaldızlı Çağ döneminde apaçık ortaya çıkan şaşırtıcı maddi durum eşitsizliği
  • Yerleşimci sömürgecilik ve yerel halkın mülksüzleştirilmesi
  • Güney'de Jim Crow'ın ırksal ayrımcılık yasalarının çiğnenmesi
  • Meksika Devrimi ve uluslararası etkileri
  • İç savaşın kalıntıları ve Kayıp Dava mitinin oluşumu
  • Kadınların oy kullanma hakkı ve muhalifleri
  • Çinli, Meksikalı, İtalyan, Alman ve daha birçok ülkeden gelen göçmenlerini barındıran Amerika halkının kozmopolitanizmi
  • Appalachia bölgesinin soysuzlaştırılması kalıp yargıları ve mülksüzleştirme gerçeğinin yanında yoksulluk
  • Pinkerton Dedektif Ajansı aracılığıyla hukuki yaptırımların özelleştirilmesi

  Bunların yanı sıra daha birçok konuyu işleyeceğini belirten Olsson, genel olarak dönemin büyük olaylarını ele alacağını bildirdi. Amerika tarihiyle ilgiliyseniz bu konular ilginizi çekmiş olabilir ve siz de katılmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bu dersi sadece Tennessee Üniversitesi öğrencileri işleyecek . Ancak Olsson, dersleri bir şekilde çevrim içi şekilde paylaşmak için elinden geleni yapacağını belirtti.

  Tarihi gerçekler ne kadar kurgusal hale gelse de hepimiz tarihi oyunlardan bir şeyler kaptık. Fakat böylesine derin bir dönemi kapsayan oyunu, alanında başarılı bir profesörle irdelemek işi bambaşka bir boyuta taşır. Umarız ki ülkemizde de benzer bir çalışma görebiliriz. Her ne kadar bizim tarihimiz film ve dizilere konu olup oyun dünyasında o kadar işlenmese de, eminim ki başka tarihi konuları konunun uzmanıyla birlikte oyundan öğrenmek isteyen insanların sayısı az değildir.

  ESporTimes / Gamegar

  Amerika Birleşik Devletleri, Redemption, Twitter, oyunlar, Gamegar,, Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title