Haberler

  Endonezya, Kabe'ye benzer yapılar nedeniyle Fortnite oyununu yasaklatmak istiyor

  Abone Ol

  Günümüzün en popüler oyunları arasında yer alan Fortnite, Aralık 2018'de yayınladığı Kreatif Modu sayesinde oyuncuların kendi istedikleri Fortnite dünyasını sıfırdan inşa etmelerine imkan tanıyor. Endonezya hükümeti, oyuncular tarafından oluşturulan o adalardan birinin Kabe'ye benzemesi sebebiyle Fortnite'ın yasaklanmasını istiyor.

  İslami mekanlara saygısızlık gerekçesiyle ünlü Battle Royale oyununun yasaklanmasını talep eden Endonezya Turizm ve Ekonomi Bakanı Sandiaga Uno, görevlilere çocukların oyunu oynamalarının engellenmesi için yapılması gerekenleri araştırma talimatı verdi.

  BAKAN UNO YASAKLATMA TALEPLERİNDE CİDDİ OLDUĞUNU BELİRTTİ

  Sputnik Türkiye'nin CNN Endonezya'nın haberinden aktardığına göre ülkede tartışma yaratan bu konu aslında 2019 yılına dayanıyor. YouTube'a yüklenen bir videonun yeniden gündeme gelmesiyle alevlenen konu, Mısır Kahire'deki El-Ezher Üniversitesi'nin yayınladığı Fortnite karşıtı bir fetva ile daha da hiddetlendi.

  "Bu oyunda, yeni silahlar almak ve bir sonraki seviyeye geçmek için yok edilmesi gereken Kabe'ye benzer olduğu düşünülen simgeler olduğu söylendi" ifadelerini kullanan Uno, yasaklatma taleplerinde çok ciddi olduklarını da söyledi.

  Endonezya İletişim Bakanı Johnny Plate, Kabe'ye benzer yapıyı oluşturan kişilerin izini sürmek için ulusal polis teşkilatı ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Hükümetin Fortnite'ı yasaklama talebine ilişkin konuşan 25 yaşındaki bir Endonezyalı oyuncu, Fortnite'ın ülkede geniş bir hayran kitlesi olduğu için oyunu yasaklama girişimini "çok aşırı bir önlem" olarak nitelendirdi. Oyundaki nesnelerin bir binaya veya başka bir şeye benzeme olasılığının her zaman olduğuna dikkat çeken oyuncu, "Hükümetin önce geliştiriciyle çapraz kontrol yapması daha iyi olur" şeklinde konuştu.

  Epic Games tarafından geliştirilen Battle Royale oyunu Fortnite, dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

  Kaynak: Turkmmo / Gamegar

  Endonezya fortnite Aralık Kabe Gamegar Güncel Haberler

  Bakmadan Geçme

  Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
  1000
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Yorumlar (2)

  Çamaşır Suyu:

  ya siz ciddi misiniz minecraft veya fortnite gibi her şeyi inşa edebileceğiniz bir oyunda milyarlarca oyunculardan biri kabe yapmış zaten dünyada binlerce müslüman düşmanı var bu normal bir şey oyunu yasaklamak saçmalık

  Yanıtla02
  Nazım :

  Benzemismi direkt kabeyi koymuslar..

  Yanıtla546
  title