Firari Adil Öksüz'ün Kardeşinin de Aralarında Olduğu Dava Ertelendi

Firari Adil Öksüz'ün Kardeşinin de Aralarında Olduğu Dava Ertelendi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Firari Adil Öksüz'ün kardeşinin de aralarında olduğu dava ertelendiKARABÜK - Karabük'te FETÖ soruşturması kapsamında Karabük Üniversitesinde görev yapmış akademisyenler ile FETÖ'nün sözde 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün kardeşi Ahmet Öksüz'ün de aralarında bulunduğu 16 şüpheli...

Firari Adil Öksüz'ün kardeşinin de aralarında olduğu dava ertelendi

KARABÜK - Karabük'te FETÖ soruşturması kapsamında Karabük Üniversitesinde görev yapmış akademisyenler ile FETÖ'nün sözde 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün kardeşi Ahmet Öksüz'ün de aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında açılan davanın üçüncü duruşması tamamlandı.

Karabük Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma için, tutuklu sanıklar Ahmet Öksüz, Aladdin Yılmaz, Cahid Özdeveci, Erdal Biber, Hakan Suvak, Hüseyin Cinoğlu, Hüseyin Çevik, Süleyman Semiz, Serkan Esen, Salih Yıldırım, Mustafa Kurt ve Mahmut Çelik geniş güvenlik önlemleri altında Karabük Adliyesine getirildi. Duruşmada, tutuklu 12 sanıkla tutuksuz sanıklar Turgay Türker ve Rüveyda Kılıçbay, sanık yakınları ve avukatları hazır bulundu. Burhaniye F Tipi Cezaevinde bulunan tutuklu sanık Seymen Kahraman ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden duruşmaya bağlandı. Duruşmada, firari olan Halil İbrahim Demirci'nin ise bulunamadığı belirtildi.

Sanık Ahmet Öksüz, savunmasında bir önceki duruşmada söylediklerini tekrarlayarak üzerine atılı olan suç ve iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

Ahmet Öksüz, bir önceki mahkemede verdiği savunmasına ilaveten, bu yapıya ait olduğu iddia edilen Aktif - Sen sendikasına üye olmadığını aksine bu yapıya çok uzak olan Eğitim Bir Sen üyesi olduğunu iddia etti.

Öksüz ifadesinde "Ancak bir başkasının işlemiş olduğu iddia edilen eylemin cezasını 11 aydan beri tutuklu olarak ben çekmekteyim. Hukukumuzun en temel ilkesi olan suçun şahsiyeni kuralı ihlal edilmektedir. Onun adına ben daha ne kadar tutuklu kalacağım, bunu mahkeme heyetimizin vicdanına havale ediyorum" demesi üzerine mahkeme başkan ise, "Kimse kimsenin adına tutuklu değil. Herkes kendi eylemi ile ilgili yargılanıyor" cevabını verdi.

Benim bu kişi ile yakın zamanda irtibatım hiç olmadı diye açıklamasını sürdüren Ahmet Öksüz, "Herhangi bir yasayı çiğnemedim ki kaçayım. Gözaltı kararını öğrenir öğrenmez ailemle birlikte gelip devlete teslim oldum, kaçmadım" dedi.

Mahkeme başkanının ByLock'la eşinizin ne koştuğu yönünde kendisi ile konuşup konuşmadığını da sorması üzerine Öksüz, " Evet konuştum. Kiminle konuştuğunu sormadım, bilmiyorum. Ben kendisine daha önce ByLock kullanmışsın dedim, evet sana haber verdim kısa süreli kullandım cevabını verdi. Detayını sormadım. Ne yazdın, ne yazıştın, sana ne yazdılar diye sormadım, bu tür konulara girmedim merakta etmedim" cevabını verdi.

Öksüz'ün başka bir bankadan kredi çekerek Bank Asya'ya destek anlamında para yatırmadığını iddia etmesi üzere mahkeme Başkanı, bilirkişi raporlarını okuyarak 24 bin TL civarında devlet bankasından kredi çektiğini ve Eylül 2014 ayında bu işlemin gerçekleştiğini, aynı gün içerisinde Bank Asya'ya 10 bin TL paranın yatırıldığını" söylemesi üzere Ahmet Öksüz destek amaçlı kredi çekip yatırmadığını söyledi.

Fıtık olduğunu ve doktorun ameliyat olası gerektiğini söyleyen Öksüz, cezaevi şartlarında ameliyat olmak istemediğini ailesinin yanında ameliyat olmak istediğini söyleyerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını talep etti.

Tek tek savunmaları alınan sanıklar, mahkeme heyetinin sorularını yanıtladı. Daha sonra talepleri dinlenilen sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini ve haklarındaki tedbir kararının kaldırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Turgay Türker ve Rüveyda Kılıçbay'ın adli kontrol şartının devamına, Mustafa Kurt, Mahmut Çelik, Süleyman Semiz ve Aladdin Yılmaz'ın adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine, Öksüz dahil diğer sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Ağustos'a erteledi.

Firari Adil Öksüz'ün Kardeşinin de Aralarında Olduğu Dava Ertelendi
Firari Adil Öksüz'ün Kardeşinin de Aralarında Olduğu Dava Ertelendi
Firari Adil Öksüz'ün Kardeşinin de Aralarında Olduğu Dava Ertelendi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title