Fetö'nün Darbe Girişimine Tepkiler

Fetö'nün Darbe Girişimine Tepkiler

Yozgat'ta, 150 derneğin yöneticileri ve üyeleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri darbe girişimini düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Fetö'nün Darbe Girişimine Tepkiler

Yozgat'ta, 150 derneğin yöneticileri ve üyeleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri darbe girişimini düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Kentteki 150 derneğin yöneticilerinden ve üyelerinden oluşan grup, FETÖ aleyhine sloganlar atarak Şehirler Arası Terminal'den Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada 150 dernek adına basın açıklaması yapan Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın, bir grup vatan haininin, milleti sırtından vurduğunu söyledi.

Bu darbecilerin gözünün öylesine döndüğünü, düşman ordularının bile yapmadığını yaptıklarını, başta TBMM olmak üzere, bina, yol, köprü ve benzeri yerlere, kirli ve kanlı ellerini uzattıklarını ifade eden Sargın, "Polislerimizi şehit etmişler, insanımızı acımasızca katletmişler, korku ve panik ortamı yaratmışlardır. Gelişen ve değişen Türkiye'de gözbebeğimiz şehirlerimiz, İstanbul ve Ankara'da milletin malı olan uçak ve silahların millete karşı, zarar vermek üzere kullanıldığı bu alçak darbe girişiminin, akılla, izanla ve vicdanla izahı mümkün değildir." diye konuştu.

Ülkesine, milletine ve devletine sahip çıkan vatandaşların sokaklara ve meydanlara koşarak, kahramanca demokrasi nöbeti tutarak, demokrasiye sahip çıkarak darbeyi durdurduklarını anlatan Sargın, şöyle devam etti:

"Kahraman Türk milleti bütün dünyaya örnek olacak şekilde darbenin karşısında durmuş, kanlı darbe girişimini canı pahsına engellenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet, her türlü övgüye ve takdire şayandır. Bu alçakca ihanetin en üst düzeyde cezalandırılmasını ve hainlerin idamını istiyoruz. Ülkemizin tüm meydan ve caddelerinde direnmeye devam edeceğiz. Bu durum ortadan tamamen kalkıncaya kadar meydanlarda duracağımızı ilan ediyoruz.
Türk milletinin birlik ve beraberliğini açıkça tehdit eden darbe girişimi karşısında, Yozgatlı Dernekler ve Sivil Toplum Örgütleri olarak her zaman devletin ve milletin yanında yer alacağımızın bilinmesini isteriz. Türk demokrasisine ve parlamenter sisteme karşı yapılmak istenen bu darbe girişimini lanetle kınıyoruz."

Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu da açıklamanın ardından, kaleme aldığı "Biz sivil toplum kuruluşlarıyız" adlı şiirini okudu.

Kaynak: AA