Haberler

Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi

Güncelleme:

Ordu'nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın çıkarılmasına karşı çıkan köylüler bugün maden sahasında toplanarak protesto gösterisi yaptı.

Ordu'nun fatsa İlçesi'nde siyanürle altın çıkarılmasına karşı çıkan köylüler bugün maden sahasında toplanarak protesto gösterisi yaptı.

İlçenin Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii'nde özel bir maden şirketi, altın madeni çıkarmak üzere çalışma başlatmıştı. Şirket, köylülerin tepkisine rağmen çalışmalarına devam ederken, bugün yaklaşık 500 kişilik grup maden sahasına giderek eylem yaptı. Çalışmaların sürdüğü ve eylemlerin yapıldığı alanda jandarma ekipleri, sıkı güvenlik önlemi aldı.

Tepkilerini dile getiren köylüler, taşkınlık yapmadıklarını ancak maden şirketinin çalışmalarına devam etmeleri halinde eylemlerini sertleştireceklerini söyledi. Köylüler adına açıklamada bulunan Buket Karaman, "Şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde siyanür olmadan maden aranmadı ve aranamaz da. Siyanür 1 gramıyla bile milyonlarca canlıyı öldürecek güçte olan dünyanın en zehirli maddesi. Bizler büyükşehirlerde kalabalıkta duramadığımız için memleketimize geldik. Fakat şimdi görüyoruz ki memleketimizde de yaşanacak yer kalmadı.  Biz buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Yıllardır yaşadıkları topraklarda maden aranmasını istemediklerini söyleyen Buket Karaman, "Çocuklarımıza talan edilmiş, zehirlenmiş bir toprak bırakmak istemiyoruz. Holdingler, kişiler, şirketler altın sahibi olup kasalarını dolduracaklar diye havamızın, suyumuzun, hayvanlarımızın, sebze ve meyvelerimizin zehirlenmesini istemiyoruz. Bir gramı bile bizlerin ve halkın yararına olmayacak altın için ormanlarımızın yok edilmesine karşıyız" diye konuştu.

Eyleme katılanlardan Güldane Kısırcık da eşinin lenf kanseri olduğunu belirterek, "Temiz hava almak için İstanbul'dan kalktık memleketimize geldik. Geldiğimizde bu manzarayı görmek bizi çıldırttı. Çevremdeki tüm insanlara siyanürün zararını anlattım. Eskiden bilmiyorduk ama şimdi zararın neresinden dönersek kardır dediler. Ben toprağımın peşindeyim başka hiç bir şey değil. Ailemdeki insanların çoğu kanserden öldü o yüzden başka insanların ölmesine izin vermeyeceğim" dedi. - Ordu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Buket Karaman Fatsa Ordu Politika Güncel Haberler

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

Hamas, çatıştıkları İsrail askerlerinden bir kısmını daha rehin aldı

Hamas, çatıştıkları İsrail askerlerinden bir kısmını daha rehin aldı

Güldür Güldür'ün Bilal'i gözlerden uzak tuttuğu eşini paylaştı, yorum bombardımanına tuttular

Güldür Güldür'ün Bilal'i gözlerden uzak tuttuğu eşini paylaştı, yorum bombardımanına tuttular

Bakmadan Geçme

Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile mi yapılacak? Öğretmenlik atamaları nasıl yapılacak? 25 Temmuz hangi burç? 25 Temmuz'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Temmuz tarihi hangi burç olur? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı hangi statta oynanacak? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı nerede oynanıyor? BİNGÖL'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! Bingöl'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Rüzgar Kızılcık Şerbeti'nden ayrılıyor mu? Rüzgar Kızılcık Şerbeti'nden neden ayrılıyor, sebebi ne? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 26 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 26 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 26 Mayıs Pazar hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi 26 Mayıs hangi burç? 26 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 26 Mayıs tarihi hangi burç olur? 26 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 26 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 26 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Köpeklerin uyutulması nasıl oluyor? Köpek uyutma yöntemi nedir? En kolay Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvurusu ve gerekli belgeler Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim?
Türkiye'nin konuştuğu sapığın iyi hal indirimi almasına kadın hakimden itiraz: Pişmanlık emaresi gözlemlemedim

Türkiye'nin konuştuğu sapığın iyi hal indirimi almasına kadın hakimden itiraz: Pişmanlık emaresi gözlemlemedim

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title