Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi

Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi

Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Ordu'nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın çıkarılmasına karşı çıkan köylüler bugün maden sahasında toplanarak protesto gösterisi yaptı.

Ordu'nun fatsa İlçesi'nde siyanürle altın çıkarılmasına karşı çıkan köylüler bugün maden sahasında toplanarak protesto gösterisi yaptı. 

İlçenin Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii'nde özel bir maden şirketi, altın madeni çıkarmak üzere çalışma başlatmıştı. Şirket, köylülerin tepkisine rağmen çalışmalarına devam ederken, bugün yaklaşık 500 kişilik grup maden sahasına giderek eylem yaptı. Çalışmaların sürdüğü ve eylemlerin yapıldığı alanda jandarma ekipleri, sıkı güvenlik önlemi aldı. 

Tepkilerini dile getiren köylüler, taşkınlık yapmadıklarını ancak maden şirketinin çalışmalarına devam etmeleri halinde eylemlerini sertleştireceklerini söyledi. Köylüler adına açıklamada bulunan Buket Karaman, "Şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde siyanür olmadan maden aranmadı ve aranamaz da. Siyanür 1 gramıyla bile milyonlarca canlıyı öldürecek güçte olan dünyanın en zehirli maddesi. Bizler büyükşehirlerde kalabalıkta duramadığımız için memleketimize geldik. Fakat şimdi görüyoruz ki memleketimizde de yaşanacak yer kalmadı.  Biz buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Yıllardır yaşadıkları topraklarda maden aranmasını istemediklerini söyleyen Buket Karaman, "Çocuklarımıza talan edilmiş, zehirlenmiş bir toprak bırakmak istemiyoruz. Holdingler, kişiler, şirketler altın sahibi olup kasalarını dolduracaklar diye havamızın, suyumuzun, hayvanlarımızın, sebze ve meyvelerimizin zehirlenmesini istemiyoruz. Bir gramı bile bizlerin ve halkın yararına olmayacak altın için ormanlarımızın yok edilmesine karşıyız" diye konuştu. 

Eyleme katılanlardan Güldane Kısırcık da eşinin lenf kanseri olduğunu belirterek, "Temiz hava almak için İstanbul'dan kalktık memleketimize geldik. Geldiğimizde bu manzarayı görmek bizi çıldırttı. Çevremdeki tüm insanlara siyanürün zararını anlattım. Eskiden bilmiyorduk ama şimdi zararın neresinden dönersek kardır dediler. Ben toprağımın peşindeyim başka hiç bir şey değil. Ailemdeki insanların çoğu kanserden öldü o yüzden başka insanların ölmesine izin vermeyeceğim" dedi. - Ordu

Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi
Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi
Fatsa'da Maden Sahasında Protesto Gösterisi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title