Eskişehir'de 1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi Anma Etkinlikleri Gerçekleşti

Eskişehir'de 1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi Anma Etkinlikleri Gerçekleşti

Seyitgazi ilçesinde 1’inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi’yi anma etkinlikleri yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Eskişehir'de 1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi Anma Etkinlikleri Gerçekleşti

Seyitgazi ilçesinde 1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi'yi anma etkinlikleri yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Seyitgazi Belediyesi tarafından bu sene ilk kez gerçekleştirilen1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi'yi Anma etkinlikleri Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda konuşan Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın "Anadolu'nun Türk/İslam kimliği kazanmasında ve bu topraklarda yeni bir medeniyet yapısının kurulmasında çok özel bir yeri ve önemi olan Battal Gazi Hazretleri, Sadece Seyitgazi'ye değil tüm Türkiye'ye mal olmuş bir isim" dedi.

Başkan Kalın'ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Ahmet Taşğın tarafından'Horasan Erenleri ve Horasan İrfanı' adlı sempozyum, program kapsamında Bulgaristan'ın çeşitli bölgelerinden gelen misafirler tarafından yoğun ilgi gördü.

Külliyede Seyyid Battalgazi anısına ok atışı yapıldı

1'inci Uluslararası Seyyid Battal Gazi'yi anma etkinlikleri kapsamında Seyitgazi Kaymakamı Ramazan Cankaloğlu, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın ve misafirler, Adnan Mehel'in öncülüğünde Seyyid Battal Gazi Hazretleri anısına dualar eşliğinde 'Ya Hak' diyerek ok attı.

Şehitler için Mevlid-i Şerif okundu

Programda Seyyid Battal Gazi Hazretleri ve tüm şehitler için Mevlid-i şerif okundu.

Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, "Bugün 7'den 70'e Seyyid Battal Gazi Hazretlerinin manevi huzurunda bir araya geldik. Her bir karışı şehit kanıyla sulanmış bu aziz toprakların değerini bilerek, Bizler diri oldukça, iri oldukça, el ele bir oldukça Allah'ın izniyle ezanımız hiçbir zaman dinmeyecek, bayrağımız asla inmeyecek. Rabbim bu birlik beraberliğimizi bozmasın, hainlere fırsat vermesin" dedi.

Yurt içi ve yurt dışında vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 1.Uluslararası Seyyid Battal Gazi'yi anma etkinlikleri Seyitgazi Belediyesi tarafından Seyyid Battal Gazi Külliyesine gelen misafirlere geleneksel Battal Gazi lokması ve ayvalı helvası ikram edilmesi ile son buldu. - ESKİŞEHİR