Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri - Haberler
Haberi Paylaş

Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve Tüketiciler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

ERZURUM (İHA) - 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve Tüketiciler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Erzurum Şubesi, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve Tüketiciler Haftası dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden sosyal ve ekonomik destek alan vatandaşlara yönelik seminer düzenledi.

TÜKODER Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, çeşitli etkinler düzenlediklerini belirterek, özellikle kadınlara yönelik tüketici eğitimine yoğunlaştıklarını ifade etti.

İspirli, Dünya Tüketiciler Günü tarihçesinin 1962'ye dayandığını ifade ederek, şunları söyledi: "1962'de ABD Başkanı J.F.Kennedy, Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmasında, herkesin birer tüketici olduğunu ve tüketicilerin kamusal alanda ve özel sektörde alınan ekonomik kararları etkileyen ve bunlardan da etkilenen çok önemli bir ekonomik grup olduğunu, buna rağmen seslerini duyuramadıklarını, dolayısıyla örgütlenerek haklarına sahip çıkmaları gerektiğini ve onların belirli çerçevede korunmasının gerekliliğini savunarak, geleceğin, tüketici merkezli politikalar uygulayanlar için daha parlak olacağını ileri sürmüş, bir anlamda günümüz dünyasına yönelik önemli bir öngörüde bulunmuştur. Bu konuşma nedeniyle, Birleşmiş Milletler tarafından 15 Mart tarihi "Dünya Tüketici Hakları Günü" olarak ilan edilmiş ve ilk olarak 1983 yılında kutlanmıştır."

Ülkemizde de 1985 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Tüketici Hakları Gününün, bütün dünyada tüketici haklarının daha da ileriye götürdüğünü belirten İspirli, "Anayasamız, 172'nci maddesinde yer alan "Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder" hükmü ile tüketicinin korunması konusunu Devlet güvencesine almıştır" dedi.

İspirli, mesleği ne olursa olsun herkesin tüketici olduğunu belirterek, tüm tüketicilerin "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nü kutladı.

TÜKODER Hukuk Danışmanı Avukat Erhan Topçu ise 6502 sayılı tüketici kanunun hakkında bilgi vererek, tüketici hakem heyetlerinde çalışan memurların daha donamlı olması için tüketici fakültesi kurulmasının gerekliliğine değindi.

Seminere katılan vatandaşlar ise Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ve TÜKODER yöneticilerine teşekkür etti. - ERZURUM

Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

Erzurum'da 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500