Ericsson Türkiye'de Yetenek Avına Çıktı

Ericsson Türkiye ve İsrail'den Sorumlu Genel Müdürü Anders Lindblad, Ericsson'un Dünyadaki Üçüncü Ims (Ip Multimedia Subsystem-ıp Multimedya Altsistemi) Merkezinin Türkiye'de Kurulacağını ve Türkiye'de Yetenek Arayışına Girdiklerini Belirtti.

Ericsson Türkiye'de Yetenek Avına Çıktı

Ericsson Türkiye ve İsrail'den Sorumlu Genel Müdürü Anders Lindblad, Ericsson'un dünyadaki üçüncü IMS (IP Multimedia Subsystem-IP Multimedya Altsistemi) merkezinin Türkiye'de kurulacağını ve Türkiye'de yetenek arayışına girdiklerini belirtti.

Ericsson Türkiye'nin yakın dönem planlarını ve mobil iletişimdeki yenilikleri paylaşmak üzere düzenlenen “Ericsson Türkiye ve Yakın Gelecek” toplantısında konuşan Lindblad, “Türkiye'nin Ericsson'un yeniliklerinde yoğun bir yer almasını istiyoruz” diyerek, buradaki genç yeteneklere yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti.

"Önümüzdeki 3 yıllık dönemde 300 kişiye istihdam sağlayarak büyüyeceğiz. Bunun 150 kişisi Ar-Ge alanında, diğer 150 kişisi ise bölgedeki operasyon ve teknolojileri desteklemek alanında görev yapacaklar” diyen Lindblad, ayrıca üniversitelerin elektrik, elektronik, telekomünikasyon, bilgisayar, endüstri, işletme mühendisliği gibi bölümlerinde okuyan 120 son sınıf öğrencisine burs vereceklerini anlattı.

Lindblad, Mobil ve sabit operatörlere yönelik yeni fırsatların uygulama geliştiriciler tarafından doğru değerlendirilmesi için yeni teknolojilere hazırlık sağlayacak IMS Merkezinin de Türkiye'de açılacağını bildirdi. Lindblad, bir teknoloji platformu olan IMS Merkezi ile, cep telefonu, sabit telefon, internetten canlı sohbet gibi farklı iletişim kanallarının bir araya getirileceğini aktardı.

YATIRIM İÇİN DOĞRU ZAMAN

Lindblad, yatırım yaptıkları her ülkede, o ekosistem için en iyi olduğuna inandıkları şekilde yeterlilik merkezleri oluşturduklarını, Türkiye'de üniversitelerle işbirliği içinde genç nüfusa yatırım yapmayı planladıklarını vurgulayarak, “Türkiye'de yatırım yapmak için çok iyi nedenlerimiz var. Şu an en iyi zamanlama. Türkiye geniş bantta, pek çok ülkede olduğu kadar yaygın penetrasyona sahip değil. Hem internette hem cep telefonunda bir sonraki adımı atma konusunda büyük istek var” diye konuştu.

Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Özgür Tohumcu ise, bu yatırımın Türkiye'de yapılmasında kendi çabalarından çok, Türkiye'nin kaydettiği gelişme ve bunun dünyadaki olumlu yansımaların etkili olduğunu kaydetti. Bu merkez için seçilecek ülke konusunda Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika'da bazı ülkelerle rekabet yaşandığını kaydeden Tohumcu, Ericsson Türkiye olarak yeterlilik merkezi için milyon dolar seviyesinde altyapı yatırımını zaten hayata geçirmiş olmalarının, bu kararın verilmesinde etkili olduğu yönündeki düşüncesini dile getirdi.