Erdoğan Saraç, Yeniden Makedonya Tmbh'nin Genel Başkanı

Erdoğan Saraç, Yeniden Makedonya Tmbh'nin Genel Başkanı

Erdoğan Saraç, yeniden Makedonya TMBH'nin Genel Başkanı Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi'nin bugün yapılan 3. Milli Kurultayı'nda 143 delegenin 142 oyunu alan Erdoğan Saraç, yeniden genel başkan seçildi.

Erdoğan Saraç, Yeniden Makedonya Tmbh'nin Genel Başkanı

Erdoğan Saraç, yeniden Makedonya TMBH'nin Genel Başkanı

Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi'nin bugün yapılan 3. Milli Kurultayı'nda 143 delegenin 142 oyunu alan Erdoğan Saraç, yeniden genel başkan seçildi.

Makedonya'da 2006 yılında kurulan Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) bugün 3. Milli Kurultayı'nı Herşey Bize Göre Oluncaya Kadar sloganıyla gerçekleştirdi. Türkleri temsil eden 3 partiden biri olan Türk Milli Birlik Hareketi'nin kurultayına Makedonya'nın her yerinden delege ve çok sayıda üye katıldı. Kurultay'a Makedonya ve Kosova'dan siyasi parti temsilcileri ile Türkiye, Macaristan, Almanya ve Belçikadan da Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri gözlemci olarak katıldı.

3. Milli Kurultay Türkiye ile Makedonya milli marşların çalınmasıyla başladı. Delegelere seslenen Erdoğan Saraç, şimdiye kadar yürüttükleri çalışmalara değinerek, koalisyonda olan Sosyal Demokratlar ve diğer ortaklarla aynı fikirleri paylaştıklarını ve Makedonya'nın demokratik ülke, hukuk devleti olmasına, hukukun üstünlüğünün sağlanması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

143 DELEGEDEN 142'SİNİN OYUNU ALDI

Kurultayda konuşan delegelerden Muhammadseid Karaca, Türklüğün Milli refleksi ve vicdanı olarak bütün Türkleri bir çatı altına getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Faaliyetlerle ilgili Türkiye'nin de unutulmaz rolü olduğunu belirten Karaca, Türk Milli Birlik Hareketi'nin 3. Kurultayı'nın Türk milletine yeni ufuklar açacağını ve gelecekte bütün Türklerin ihtiyaçlarıyla, sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi. Ayakta alkışlanan 'Çanakkale ve Türkiyem' türküleri Kurultaya neşe kattı.

Kurultay'da 143 delegeden 142'sinin oyunu alan Erdoğan Saraç 3. kez Türk Milli Birlik Hareketi'nin Genel Başkanı seçildi. 39 kişilik Merkez Yönetim Kurulu ve 5 kişilik Denetim Kurulu üyelerinin de seçimininyapıldığı kurultayda, bazı iç tüzük değişiklikleri de onayladı.

EŞİT HAKLI VATANDAŞ OLUNCAYA KADAR DEVAM EDECEĞİZ

Seçimin ardından açıklamada bulunan Saraç, Her şey bize göre oluncaya kadar davamıza devam edeceğiz. Makedonya Cumhuriyeti bizim vatanımız ve devletimizdir, Makedonya Cumhuriyeti eşit haklı vatandaş oluncaya kadar davamızın devam edeceğine ve buradaki milli manevi değerlerimizi gerçek manada ayakta tutabileceğimize yemin ediyoruz dedi.