Erdoğan Barzani Görüşmesi Alman Basınında

Erdoğan Barzani Görüşmesi Alman Basınında

Erdoğan Barzani Görüşmesi Alman Basınında
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Tagesspiegel: ''Erdoğan, Kürtlere elini uzattı''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'da yaptıkları görüşme Alman basınında yer aldı.

Tagesspiegel gazetesi, "Erdoğan, Kürtlere elini uzattı" başlığıyla verdiği haberde, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır programıyla barış sürecine yeni bir ivme kazandırdığı ifade edildi. Erdoğan'ın "Yeni Türkiye'yi inşa ediyoruz"  sözlerine yer verilen haberde, bunun tarihi bir an olarak kabul edildiğini kaydetti.

 Başbakan Erdoğan birkaç yıl önce muhatap olarak görmek istemediği Barzani'nin Diyarbakır'da devlet başkanı gibi karşılandığı dikkati çekilen haberde, Barzani ile gelen Şivan Perver'in  37 yıl aradan sonra yeniden Türk topraklarına ayak bastığı hatırlatıldı. Perver'in İbrahim Tatlises ile "Megri, megri" şarkısını söylediği ifade edildi.

Haberde, Başbakan Erdoğan'ın bölgeye toplam 320 milyon avroluk yatırım yapmak  için düğmeye bastığı da belirtildi.

Süddeutsche Zeitung adlı gazetesi de Başbakan Erdoğan'ın ilk kez "Kürdistan" ifadesini kullandığına dikkati çekti. Suriye'deki Kürt özerkliğine duyulan güvensizliğin Barzani ve Erdoğan'ı birleştirdiği belirten haberde, "Ankara'nın geçen yıl sürpriz bir şekilde PKK ile barış inisiyatifi başlattığı" kaydedildi. - Berlin

Erdoğan Barzani Görüşmesi Alman Basınında

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title