Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz Açıklaması

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz Açıklaması

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, son günlerde basında yer alan patatesle ilgili haberleri değerlendirdi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, son günlerde basında yer alan patatesle ilgili haberleri değerlendirdi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz "Son günlerde patates üzerinde yapılan haberlerin bir oyun olduğunu düşünmüyorum" diyerek 2013 yılında son 10 yılın en yüksek patates ihracatını yaptıklarının altını çizdi. Ekiz, şu şekilde konuştu:

"Genelde medyada çıkan haberler sanki Türkiye'de patates yok, üretilmemiş ya da piyasaya verilmiyor diye bir lanse edilme var. Medya bu konuya çok fazla düştü. Özellikle de medyada çıkan haberlerde, 'Patates 5 lira olacak' diye şayialar, dedikodular bir dönem için çiftçiyi beklenti içerisine soktu. Bu beklentiden dolayı da arz talep dengesinde bir bozulma oldu. Piyasaya verilmesi gereken patateste pazar fiyatları çok yükselince depo çıkışları durdu. Çiftçi elindeki malı satamaz konumuna geldi çünkü depo çıkışları bir anda 1 lira 80 kuruştan 2 lira 80 kuruşa kadar çıktı. Bu sefer de piyasadaki fiyat 5 lirayı buldu. Patatesin muz fiyatını geçmesi, fakirin ekmeğine katık ya da ekmeğin yerini tutacak diye baktığımız bir besini neredeyse sıfırlama noktasına getirdi. Patateste herhangi bir oyun oynandığını kesinlikle düşünmüyorum. Piyasaya verilmesinin kesilmesinden sonra sanki bir oyun oynanıyor intibası oluştu oysa geçen yıla göre patates rekoltesinde belki 800-1000 ton bir düşme var. Bu arada da 2013 yılı güz dönemi patates söküm mevsiminde patateste ihracatımız son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşmıştı. 320 bin ton civarında Irak, Suriye gibi diğer ülkelere ihracatımız var. 2013 yıl ihracatı son 10 yılın patateste en yüksek ihracat rakamına ulaşmıştı. Bunun da etkisiyle beraber sanki patates yok intibası ortaya verilmişti oysa geçen yıllarda 4 buçuk 5 milyon ton patates üretildiğinde patates satışında büyük sıkıntı yaşandı. Piyasaya verdiğimiz patatesin kilogramını 15 kuruş ile 23 kuruş arasında elden çıkarılması çabasına girildi. Biliyorsunuz iki yıl üst üste depodaki çöpler şeklinde dışarıya dökülmesi cebimizdeki ekmek katığını da çiftçi ambar temizlemeye vermişti. Yaşanan olay bana göre tamamen spekülatif bir olaydır. Bunun bazı fırsatçıların gerçekleştirdiği bir olay olduğuna inanıyorum. Esas olan arz-talep dengesinin oluşması, üreticinin de tüketicinin de mağdur olmadığı şu anki piyasa istikrarının devamıdır." - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mustafa Ekiz, Nevşehir, Türkiye, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title