Haberler

Tüba Başkanı Acar Açıklaması

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ürünlerinin Türkiye'de ve dünyada büyük bir pazar oluşturduğuna dikkati çekerek, "Sorun, bunların gerekli denetim mekanizmalarından geçirilmeden insanların kullanımına sunulmasıdır.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ürünlerinin Türkiye'de ve dünyada büyük bir pazar oluşturduğuna dikkati çekerek, "Sorun, bunların gerekli denetim mekanizmalarından geçirilmeden insanların kullanımına sunulmasıdır." dedi.

Acar, TÜBA Kanser Çalışma Grubu ile Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu'nun ortaklaşa düzenlediği, "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ürünlerinin Ruhsatlandırılması" sempozyumunda konuştu.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp ürünlerinin büyük bir pazar oluşturduğuna işaret eden Acar, "Bugün ister kabul edelim ister etmeyelim geleneksel ya da tamamlayıcı tıp alanı önemli bir piyasa oluşturuyor. Burada, yasal ve ahlaki olmayan yöntemlerle milyonlarca doların birileri tarafından kazanıldığı söylenebilir. Alternatif tıp denilen şey ortaya çıkmadan önce de ilaç diye isimlendirilebilecek ürünler vardı. Sorun, bunların gerekli denetim mekanizmalarından geçirilmeden insanların kullanımına sunulmasıdır." diye konuştu.

Acar, bu ürünlerin Türkiye'de de yaygın bir şekilde bulunduğunu belirterek, "Özellikle uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanalları ve internetten yapılan satışların devam ettiğini üzülerek izliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Acar, bitki ve doğa kökenli ürünlerin bilimsel yol ve yöntemlerle ilaca dönüştürülme sürecinin etkinlik kazanması gerektiğini söyledi.

TÜBA Kanser Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Taner Demirer de geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kullanımının dünyada giderek arttığını belirterek, "Hastalar tamamlayıcı tıp ile ilgili bilgileri genellikle arkadaşlarından, ailesinden ve medya aracılığıyla alıyor." dedi.

Demirer, söz konusu sempozyumda, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ürünlerinin ülkeye girişindeki kontrol süreçlerinin, bu ürünlerin ruhsatlandırılmasının ve dünya uygulamalarının ele alınacağını söyledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Ahmet Cevat Türkiye Ekonomi Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title