Haberler

TOBB Etü Spm: İşsizlik Oranındaki Yukarı Yönlü Seyrin Belirginleşmesini Bekliyoruz

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ-SPM), yüzde 10.1 olarak açıklanan Ocak 2014 işsizlik verisini değerlendirdi.

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ-SPM), yüzde 10.1 olarak açıklanan Ocak 2014 işsizlik verisini değerlendirdi. TOBB ETÜ-SPM, uygulanan sıkı para politikasının iç talebi azaltacağını ve önümüzdeki aylarda işsizlik oranındaki yukarı yönlü seyrin belirginleşmesini beklediğini bildirdi.

SPM Misafir Araştırmacısı Esra Doğan ve Yardımcı Araştırmacı Damla Or tarafından hazırlanan "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasında Ocak ayı işsizliğinin bir önceki aya göre 0.1 puan arttığı ifade edildi. Çalışmada, yüzde 12.3 seviyesine yükselen tarım dışı işsizlik oranının ise Aralık ayına göre 0.2 puanlık artış anlamına geldiği vurgulandı. Çalışmada "Ocak döneminde işsiz sayısında da artış görülmüştür. 2 milyon 841 bin kişiye ulaşan işsiz sayısında Aralık dönemine göre 32 bin kişilik artış, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 49 bin kişilik düşüş gerçekleşmiştir" denildi.

-SANAYİ İSTİHDAMI ARTIYOR AMA KAPASİTE KULLANIMINDAKİ DÜŞÜŞ DİKKAT ÇEKİCİ-

Daha sonra sanayi istihdamına odaklanılan çalışmada, bu sektördeki istihdam artışının devam ettiği ifade edilerek, 4 milyon 967 bin kişiye ulaşan istihdamda Aralık ayına göre 11 bin kişilik (binde 2 oranında), geçen yılın aynı dönemine göre ise 98 bin kişilik (yüzde 2 oranında) yükselişler gerçekleştiği kaydedildi. Sanayi istihdamının alt sektörlerdeki dağılımı incelendiğinde ise imalat sanayi istihdamının 4 milyon 655 bin kişiye ulaştığının görüldüğü, sanayi sektöründeki toplam istihdamın yüzde 93'ünü oluşturan imalat sanayisinde Aralık dönemine göre 31 bin kişilik (binde 7 oranında), geçen yılın aynı dönemine göre ise 107 bin kişilik (yüzde 2,3 oranında) artışların söz konusu olduğu belirtildi. Ancak Merkez Bankasının İktisadi Yönelim Anketine dayalı olarak belirlenen imalat sanayi kapasite kullanım oranının (KKO) Ocak ayında yüzde 76 seviyesinde gerçekleştiği ve bunun bir önceki aya göre 2.1 puanlık düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1.5 puanlık artış anlamına geldiğine dikkat çekildi. Aynı verinin mevsim etkilerinden arındırıldığında da Aralık ayına göre 1.3 puanlık düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1.5 puanlık artış gösterdiği bildirildi.

İmalat sanayisinin alt sektörlerinde de düşüş eğilimi yaşandığı anlatılan çalışmada; tüketim malları kapasite kullanım oranının Aralık ayına göre yüzde 2, geçen yılın aynı dönemine göre binde 4 puanlık düşüş göstererek yüzde 71.9 seviyesinde gerçekleştiği; yatırım malları imalatı kapasite kullanım oranının Aralık ayına göre 2.4 puanlık düşüş, geçen yılın ayını dönemine göre ise 3.1 puanlık artışla yüzde 73.7 seviyesinde oluştuğu, ara malları imalatı kapasite kullanım oranının da yüzde 75.7 seviyesinde gerçekleşerek Aralık ayına göre 2.1 puan düştüğü, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.4 puan arttığı vurgulandı.

-SANAYİDE TOPARLANMA EĞİLİMİ GÜÇLEŞECEK-

Çalışmanın sonuç bölümünde ise işsizlik oranının Mayıs ayından bu yana yukarı yön eğilimli seyrettiği, işsizlik oranı ile mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı arasındaki makasın açıldığı anlatılarak "Tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde, işsizliğin yukarı yönlü seyrinde mevsimsel etkilerin önemli olduğu görüldü. Haziran döneminden itibaren 5 dönem boyunca aşağı yönlü seyreden sanayi istihdamı, Kasım döneminden bu yana yukarı yönlü seyretti. Ocak dönemine ait sanayi üretim endeksi verileri de hem yıllık hem de aylık bazlı artışlara işaret etti. Ancak, kapasite kullanım oranlarında 2013'ün son çeyreğinden bu yana oynaklık söz konusu ve Ocak döneminde sert bir düşüş görüldü. Buna ek olarak, iç talebe ilişkin tüketici güven endeksi, kredilerde büyüme gibi göstergeler kötüleşti. Bu veriler, sanayideki toparlanma eğiliminin sürdürülmesinin güçleşeceğini göstermektedir" denildi.

-OCAK AYINDAKİ SIKI PARA POLİTİKASINA YÖNELİK FAİZ ARTIŞINA ATIF-

Çalışmada, Ocak ayında Merkez Bankasının gerçekleştirdiği yüksek miktarlı faiz artışına da atıfta bulunularak "Üretimdeki artış, işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük seviyede gerçekleşmesini sağlamıştır. Ancak sıkı para politikalarının etkisiyle iç talepte beklenen düşüşün, üretimi de etkileyeceği ve önümüzdeki aylarda işsizlik oranındaki yukarı yönlü seyrin daha da belirginleşmesi beklenmektedir" denildi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Ekonomi Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

İspanyol muhabirin sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sinirlendirdi: Başını sallama, bak ben sallamıyorum

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title