Haberler

TBMM Başkanlığı, CHP'li Türkmen'in Sözlerini Yalanladı

Ekonomi Haberleri

Meclis bütçesinden yaptığı 1 milyon 200 bin liralık telefon ve posta harcaması için Meclis'i suçlayan ve "benim haberim yoktu" diyen CHP'li Türkmen'e TBMM Başkanlığı'ndan yalanlama geldi.

Ödemelerini TBMM'nin yaptığı haberleşme ve posta giderlerine 1 milyon 200 bin lira harcayan CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in açıklamalarına Meclis Başkanlığı'ndan yalanlama geldi.

CHP'Lİ TÜRKMEN MECLİS'İ SUÇLADI

İnanılmaz faturanın kendisine ait olduğu ortaya çıktıktan sonra bir açıklama yapan CHP'li Türkmen, 1 milyon 200 bin liralık harcama için Meclis'i suçlamış ve "Meclis yönetimi tarafından satın alınan, kaça alındığını bilmediğimiz, kullanımımıza sunulan bu hak ve hizmetlerin fahiş fiyatlarından sorumlu tutulması gereken kişinin ben olmadığımı düşünüyorum" demişti.

"MECLİS BANA HABER VERMEDİ"

Türkmen ayrıca "Bu tamamen açık olan harcamaların ulaştığı düzey konusunda tarafıma hiçbir bilgi ve maliyet bildirilmemiştir" diyerek olaydan haberi olmadığını iddia etmişti.

Ancak Türkmen'in iddiaları MEclis Başkanlığı tarfından yalanlandı.

TBMM Başkanlığı, milletvekillerinin, haberleşme giderlerinin e-posta adreslerine gönderildiğini, ayrıca tüm milletvekillerinin, haberleşme giderleriyle ilgili bilgileri ofislerinde kurulu bulunan bilgisayardaki programdan görebildiklerini bildirdi.

"ÖDEMELER YÖNETMELİKLE BİLDİRİLİR"

Açıklamada, Bakanlar Kurulu üyeleri hariç olmak üzere, milletvekillerince ve TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatında kullanılan sabit telefon, mobil telefon, GSM ve belgegeçer hatlarının teknik tesis, bakım ve işletilmesi, bu hatlarla yapılan elektronik iletişim iş ve işlemleri ile posta gönderilerinden meydana gelen masrafın tahakkuk ve ödeme esaslarının yönetmelikle düzenlendiği belirtildi.

Kullanıcıların, bu yönetmelikte düzenlenen haberleşme araçlarının amacına uygun kullanılmasından sorumlu olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TBMM'YE ÖZEL DÜŞÜK FİYATTAN ÜCRETLENDİRİLİR"

"Milletvekili çalışma odalarında kullanılan sabit hatlar ile biri Kurumca sözleşme yapılan, diğeri ise milletvekilinin bildireceği farklı GSM operatörüne ait kendi adlarına kayıtlı hattın fatura adresi, TBMM Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı olarak düzenlenmek ön şartıyla elektronik haberleşme iletişim hizmet alımlarına ilişkin fatura tutarları; kontör veya lira transferi, bağış ücreti, cihaz bedeli, sim kart bedeli, yine tesis özel iletişim vergisi, cayma bedeli, mobil ödemeleri hariç olmak üzere Kurum bütçesinden kamu menfaatleri gözetilerek ödenmekte olup, TBMM yönetimi tarafından bu hak ve hizmetler kamu yararı düşünülerek TBMM'ye özel en düşük fiyattan ücretlendirilmektedir.

"FAZLA HARCAMA VEKİLİN ÖDENEĞİNDEN KESİLİR"

Kurum bütçesinden ödemesi yapılan, milletvekillerine ait haberleşme giderlerinin yıllık toplam tutarı, o yılın aralık ayı milletvekili ödenek ve yolluk net tutarı toplamının iki katını geçemez. Geçmesi halinde aşan miktar milletvekilinin ödenek ve yolluklarından kesilmektedir.

"BİLGİLERİNE İSTEDİĞİ ZAMAN BİLGİSAYARINDAN ULAŞABİLİRDİ"

Milletvekili telefonlarının faturalarını ve abone hareketlerini gösterir belgeler, TBMM Milletvekili Hizmetleri Başkanlığınca dosyalarında veya elektronik ortamda bulundurulur. Bu bilgiler milletvekillerinin e-posta adreslerine gönderilmekte ve ayrıca tüm milletvekilleri de haberleşme giderleriyle ilgili bilgileri ofislerinde kurulu bulunan bilgisayardaki programdan görebilmektedirler.

Söz konusu haberlere konu olan sayın milletvekilinin, yaptığı harcamaların tutarının kendisine bildirilmediği ve haberinin olmadığı yönündeki beyanları gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: AA / Ekonomi

Elif Doğan Türkmen Bakanlar Kurulu Başkanlık Ekonomi Haberler

title