Haberi Paylaş

Parayı Bitiren Vali Merkeze Alındı

Ekonomi Haberleri

Merkeze alınan Bitlis Valisi Orhan Öztürk'ün hakkında İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı "5 milyon liralık usulsüz harcama yaptığı" iddia edilen raporun etkili olduğu belirtiliyor.

Terör eylemleri açısından kritik illerden olan Muş ve Bitlis'in valileri merkeze alındı. Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararnameyle Bitlis Valisi Orhan Öztürk ile Muş Valisi Vedat Büyükersoy merkeze alınırken, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Bitlis'e, Uşak Valisi Seddar Yavuz Muş'a, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Hamza Erkal Çanakkale'ye, Osmangazi Kaymakamı Ahmet Okur ise Uşak'a atandı. Terör olaylarının arttığı bir dönemde Muş ve Bitlis gibi kritik iki ilde valilerin merkeze alınması dikkat çekti.

5 MİLYONLUK USULSÜZLÜK

Bitlis Valisi Öztürk hakkında valilik bütçesinde yapılan usulsüz harcamalar iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bir dönem Ak Parti İskilip Belediye Başkanlığı da yapan Vali Öztürk hakkında İçişleri Bakanlığı 2 müfettiş görevlendirmişti. Müfettişler, 3 aylık inceleme sonrası hazırladıkları raporda, Bitlis Valiliği'nde 5 milyon liralık usulsüz harcama yapıldığını tespit ettiler. Soruşturma kapsamında merkeze alındığı belirtilen Bitlis Valisi Öztürk, İstanbul Küçükçekmece Kaymakamlığı görevini yürütürken Şubat 2014'teki kararname ile Bitlis'e vali olarak atanmıştı.

ÇIPLAK FOTOĞRAFTAN

Merkeze alınan Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise kentte son dönem artan terör olaylarından sonra gündeme gelmişti. Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın eşinin yanında uğradığı silahlı saldırıda şehit düşmesi; Varto'da uygulanan sokağa çıkma yasağı ve PKK'lı terörist Kevser Eltürk'ün öldürüldükten sonra çıplak fotoğraflarının sosyal medyada yer almasıyla gündeme gelen Muş Valisi Büyükersoy hakkında PKK'lı Eltürk'ün fotoğraflarının sosyal medyada yer almasıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Vali Büyükersoy, "Soruşturma terör örgütüyle mücadele eden güvenlik birimlerinin moralini bozduğu ve bu tür soruşturmaların güvenlik güçlerinin terörle etkin mücadelede tereddüt etmesine neden olacağı" yönündeki eleştirilerin hedefi olmuştu. (Kaynak:Hürriyet)

Haberler.Com - Ekonomi

İçişleri Bakanlığı Vedat Büyükersoy Orhan Öztürk Muş Politika Ekonomi Güncel Haberler

title