Haberler

Kırşehir'in 2007 Yılı Vergi Rekortmenleri Belli Oldu

Ekonomi Haberleri

Kırşehir'de 2007 Yılı Gelir, Kurumlar ve Emlak Vergisi ile İhracat Rekoru Kıran Firmalar Belli Oldu.

Kırşehir'de 2007 yılı gelir, kurumlar ve emlak vergisi ile ihracat rekoru kıran firmalar belli oldu.

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen törende bir araya gelen esnaf, sanatkar ve sanayicilere plaket verildi. Törene Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Vali M. Lütfullah Bilgin, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan, Belediye Başkanı Halim Çakır, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nuri Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Çopuroğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı.

Törende açılış konuşmasını, TSO Başkanı Mehmet Çopuroğlu yaptı. Çopuroğlu, "Kırşehir, özellikle teşvik verilen iller kapsamına alınması ile ekonomik gelişim yönüyle büyük mesafe katetmiştir. Kırşehir'e yatırım yapan işadamlarımız gerek AR-GE gerekse insan kaynakları yönüyle başarılı olmuş ve son dönemde büyük başarılara imza atmışlardır. İhracat rakamlarının arttığı ilimizde, sanayicimize verilen KOSGEB destekleri de yerini bulmuş ve fayda sağlamıştır. Kazancını milletle paylaşan esnaf, sanatkar ve sanayicimize teşekkür ediyorum" dedi.

Kırşehir'de iyi gelişmelerin yanında olumsuz durumların da yaşandığını kaydeden Çopuroğlu, "Yatırımcı kardeşlerimiz özellikle sicil yönüyle sıkıntı çekiyor. Bankalarla olan sıkıntıların giderilmesi ve kredilerin hem daha çabuk hem de zorlaştırmadan esnafa, sanatkara ve yatırımcıya verilmesini arzu ediyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ayakta durmayı başarabilen ve kazandığı paranın bir kısmını devletine tekrar ödeyen tüm firma sahiplerini kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından vergi rekortmenleri açıklanırken, firmalara vergi sıralamalarına göre plaketler verildi. 2007 yılı gelir vergisi ödemelerinde Adnan Aydın 114 bin 312 YTL matrahıyla ilk sırayı alırken, İbrahim İlhan 85 bin 489 YTL ile ikinci, Recep Bahçeci 80 bin 769 YTL ile üçüncü, Nuri Bahçeci 78 bin 751 YTL ile dördüncü, İrfan Yavuz 74 bin 55 YTL ile beşinci, Hülya Selçuk 69 bin 599 YTL ile altıncı sırada yer aldı.

Gelir vergisi ödemelerinde geçen yıllarda olduğu gibi Bahçeci ailesine ait şirketler, toplamda 159 bin 520 YTL ile yine en yüksek vergi veren firmalarda ilk sırayı aldı. Kurumlar vergisinde ÇEMAŞ Döküm Sanayi A.Ş. 960 bin 51 YTL, Özel Kırşehir Tıp Merkezi 861 bin 789 YTL, Özel Cacabey Tıp Merkezi 515 bin 665 YTL, Granitaş A.Ş. 378 bin 621 YTL ve Yükseller Ltd. Şti. 265 bin 883 YTL vergi tahakkuku ile sıralamaya giren firmalar oldu. Emlak vergisinde Mehmet Altın 134 bin 108 YTL, Yakup Türkal 114 bin 953 YTL ve Süleyman Eraslan ise 85 bin 946 YTL ile sıralamaya girdi.

İhracat rakamlarına göre de Petlas A.Ş. 76 milyon 158 bin 558 ABD doları ile ilk sırada yer alırken, Çemaş Döküm Sanayi A.Ş. 5 milyon 630 bin 368 ABD doları ve Sina Tekstil A.Ş. 4 milyon 601 bin 516 ABD doları ile ilk üçe giren firmalar oldu.

(AD-YS-GS-E)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Haberler

title